Yüz Bakımı

C Vitamini Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

C Vitamini Nedir?

C vitamini, vücudun demiri emmesine ve kolajen üretmesine yardımcı olan gerekli bir besindir. Vücut yeterince kolajen üretmezse, dokular parçalanmaya başlar. Enerji üretimi için gerekli olan dopamin, norepinefrin, epinefrin ve karnitin sentezi için de gereklidir. Bu yazımızda C vitamini faydalarını, serumunun cilde faydalarını ve C vitamini hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için yazdık.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

C vitamini eksikliği belirtileri 8 ila 12 hafta sonra meydana gelir. Genel olarak C vitamini eksikliği belirtiler arasında iştah kaybı, kilo kaybı, yorgunluk, sinirlilik ve uyuşukluk sayılabilir.

1 ila 3 ay içinde anemi, kemik ağrısı dahil miyalji veya ağrı, şişme veya ödem, peteşi veya cilt altında kanamadan kaynaklanan küçük kırmızı lekeler, aşırı tüylenme, diş eti hastalığı ve diş kaybı, zayıf yara iyileşmesi, nefes darlığı ile ruh hali değişiklikleri ve depresyon gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Zamanla, kişi genel ödem, şiddetli sarılık, hemoliz olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin yıkımı, ani ve spontan kanama, nöropati, ateş ve kasılma belirtileri gösterecektir. Ölümcül olabilir.

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini meyveler ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Limon, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, yeşil biber, çilek, siyah frenk üzümü, brokoli, brüksel lahanası ve patateste bol miktarda C vitamini vardır. 

C Vitamini Faydaları

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, tüm vücut dokularının büyümesi, gelişmesi ve onarımı için gerekli bir maddedir. Kollajen oluşumu, demir emilimi, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, yara iyileşmesi ve kıkırdak, kemik ve dişlerin bakımı dahil olmak üzere birçok vücut işlevinde yer alır.

C Vitamini Serumu Cilde Faydaları

Akne, iltihaplı ve tıkanmış gözeneklerle karakterize bir cilt rahatsızlığıdır. Şişmeye, kızarıklığa ve bazen içlerinde irin bulunan püstüllere veya şişliklere yol açarlar. Akne ayrıca cildinizde cilde zarar veren iltihap sonrası yara izleri bırakabilir.

Hiçbir araştırma, diyetteki C vitaminini azaltılmış akne seviyeleriyle ilişkilendirmez, ancak genel cilt sağlığına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, C vitamininin cilde uygulanmasının bu durumu iyileştirebileceğini öne süren sınırlı araştırma vardır.

Aknenin neden olduğu iltihabı azaltabilir. Akne için risk faktörlerinden bazıları genetik, yaş ve hormonlardır. Diğer bazı durumlarda, cilt bakterisi durumu tetikleyebilir.‌

C vitamini, anti-inflamatuar özellikler içerir ve akne ile birlikte gelen kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Vitamini topikal olarak kullandığınızda sonuçlar daha belirgindir. Bu nedenle akne yaralarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon İçin C Vitamini

Hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Akne, cildinizin etkilenen bölge çevresinde koyu lekeler geliştirmesine neden olur. Buna hiperpigmentasyon denir. Diğer nedenler UV ışınları ve cilt yaralanmalarıdır. C vitamininin tirozin enziminin etkilerini azaltarak hiperpigmentasyonu azalttığı bilinmektedir. Enzim, cildinize rengini veren melanin üretiminden sorumludur.

C vitamini ayrıca bir parlatıcı ajan olarak işlev görür. Cilt renginizi değiştirmeden koyu lekeleri azaltan özelliklere sahiptir. C vitamini serumlarını iyontoforez gibi diğer parlatıcı ajanlarla birleştirmek, sonuçları önemli ölçüde iyileştirebilir.

Sivilceler İçin C Vitamini 

Sivilcelerin neden olduğu yara izlerinin görünümünü iyileştirir. Akne patlamasından sonra cildinizin iyileşmesi biraz zaman alabilir. Düzgün iyileşmezse sivilce izleri gelişebilir. Sivilce izlerinin türüne göre üç kategorisi vardır.

Birinci sınıf cilt dokusu ve kolajen kaybına neden olan atrofik akne izleridir. Kendilerini ciltte küçük girintiler olarak sunarlar. Diğer sınıflar, aşırı kolajen üretimi olduğunda ortaya çıkan keloid ve hipertrofik yara izleridir. Bunlar kalın, kabarık skar dokusu olarak görünür.

Etkilenen bölgeye C vitamini serumu uyguladığınızda, kolajen sentezini teşvik ederek çalışır. Bu, cilt yapınızı oluşturan ve sağlıklı cildi destekleyen proteindir. Artan kolajen üretimi ile sivilce yaralarının iyileşmesi daha hızlı olur.

Sivilce ile başa çıkmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, C vitamini hücre döngüsünü hızlandırarak güneş yanıklarını yatıştırır. Bu, hasarlı hücrelerin sağlıklı olanlarla değiştirilmesine yardımcı olur. Sizi güneş hasarına ve cilt kanserine neden olan serbest radikallere karşı korur. Kollajen üretimini artırarak cildinizin sarkmasını önler. Göz altı halkalarının görünümünü azaltır ve cildinizi nemlendirir.

C Vitamini Tablet Önerileri

Ritual Essential For Women Multivitamin 18+, Nature’s Bounty Vitamin C, Garden of Life Vitamin Code Raw Vitamin C ve Amazon Elements Vitamin C gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Liposomal C Vitamini

Basitçe söylemek gerekirse, lipozomal C vitamini, yağları (veya lipitleri, dolayısıyla adı) içeren küresel bir vezikül olan bir lipozom içinde bulunan C vitaminidir. Lipozomlar vücuttaki hücre zarlarını taklit eder, bu da bileşenlerin sindirim sistemi yoluyla istenen hücrelere iletilmesine yardımcı olur.

New Essentials C Vitamini Serumu 

Bu serum antioksidan bakımından zengindir. Cilt tonunu eşitler ve cildin rengini aydınlatır. Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıkları giderir. Ayrıca cildin parlamasını sağlar.

Ocean C Vitamini 

Ocean C Vitamini genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aktif yaşayan insanlar için bağışıklık sistemini güçlü tutar. Cilt, kemikler, kıkırdaklar, dişler ve diş etlerinin içinde bulunan kollajen üretimini arttırır. Ayrıca daha canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Redoxon C Vitamini 

Redoxon C vitamini bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Özellikle kış mevsiminde grip salgınlarına karşı vücudu korur. Ayrıca ciltteki kollajen oluşumunu desteklediği için cildin canlı, sağlıklı, dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu