Kişisel Gelişim

Çakra Renkleri ile İlgili Her Şey

Çakra Renkleri Nelerdir?

Yedi çakranın her birinin bir renkle ilişkilendirilen belirli bir anlamı vardır. Bu renkler, ton ve düzen bakımından gökkuşağı renkleriyle aynıdır. Normal bir şekilde, çakra renkleri ve anlamları, aşağıda bahsedeceğimiz gibi, renklerin psikolojik anlamı ile doğrudan ilişkilidir.

Çakra Renkleri Nelerdir?

Muladhara, Kök Çakra: Kırmızı

Svadisthana, Sakral Çakra: Turuncu

Manipura, Solar Pleksus Çakrası: Sarı

Anahata, Kalp Çakrası: Yeşil

Vishuddi, Boğaz Çakrası: Mavi

Ajna, Üçüncü Göz Çakrası: İndigo

Sahasrara, Taç Çakra: Mor

Çakralar ve Renkleri

Çakralar ve renkleriyle ilgili bir meditasyon yapabilirsiniz. Önce gözlerinizi kapatmalısınız. İlk başta kök çakranın bulunduğu yerde kırmızı ve parlak bir top hayal edebilirsiniz. Bir süre o şekilde kaldıktan sonra diğer çakraya geçebilirsiniz. Ardından sakral çakranın olduğu yerde turuncu ve parlak bir top hayal edebilirsiniz. Ardından solar pleksus çakranızda sarı ve parlak bir top, sonra kalp çakranızda parlak ve yeşil bir top, sonra boğaz çakranızda mavi ve parlak bir top, üçüncü göz çakranızda indigo mavisi ve parlak bir top ve taç çakranızda mor ve parlak bir top hayal edebilirsiniz.

Çakra Renkleri ve Anlamları

Bu bölümde yedi çakranın renklerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Kök Çakra

Kök çakra, ilk enerji çarkıdır ve birincil çakraların geri kalanına bir açılış ve çapa görevi görür. Cesaret, irade, hayatta kalma, güvenlik ve canlılık ile bağlantısı nedeniyle kök çakra, kırmızı renkle temsil edilen fiziksel ihtiyaçlarla yakından bağlantılıdır. Rengi gibi kırmızı çakra da bize yavaşlamamızı, dikkatli olmamızı ve güvende olmamızı söyler.

Sakral Çakra

Sakral çakra, fiziksel ihtiyaçların, zevk uyarımının, yaratıcılığın ve öz değerin merkezidir. Rengi gibi, turuncu çakra da bir sıcaklık ve heyecan hissi yayar. Tutkunun merkezi olan sakral çakra, yalnızca yaratma gücünü değil, aynı zamanda vücudun arzu ve ihtiyaçlarını kontrol etme gücünü de doğurur.

Solar Pleksus Çakra

Solar pleksus çakrası güneş ışığının rengine sahiptir ve göbeğin üzerinde bulunur. O sizin sürekli güç kaynağınız ve özgüveninizin tezahür ettiği yerdir. Ayrıca, görme duyunuzla ilişkilidir. Sarı rengin gücü, pırıl pırıl güneş gibi parlar ve benlik duygunuzu aydınlatır. Ayrıca sarı çakra, kendinden emin, motive ve güçlü hissetmenize yardımcı olur.

Kalp Çakra

Kalp çakrası, diğer tüm çakraların denge noktası ve şefkat, empati, bağışlama ve sevgi merkezinizdir. Ayrıca yeşil renkte olan kalp çakra, eşit miktarda pembe ile temsil edilir ve bu rengin eşdeğer niteliklerini verir. Ayrıca kalp çakra, yeşil rengin anlamı ile uyumlu bir kişide güven, cömertlik ve şükran duygularına rehberlik eder.

Boğaz Çakra

Boğaz çakrası, iletişim kurma, yaratıcılık ve kendini ifade etme yeteneğinden sorumludur. Renk tayfının sonuna yakın olduğu için mavi, zihnin sakinleşmesine ve yarışan düşüncelerin yavaşlamasına izin vererek sözlü ve yazılı iletişiminizi ve ardından yaratıcılığınızı geliştirir. Bunun ötesinde mavi çakra, enerjinizi özellikle sanatsal dünyada etkin bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Üçüncü Göz Çakra

Üçüncü göz çakrası evrensel bilinci, berraklığı, sezgiyi ve kendini tanımayı etkiler. Aynı zamanda ruh ve etrafındaki dünya arasındaki bağlantıyı daha net hale getirir. İndigo mavisi, her biri kendi işlevlerine sahip mavi ve kırmızı olmak üzere iki renkten oluşur. Kırmızının enerjisi ve mavinin sakinliği ile indigo, yansıma ve öz-farkındalığa ilham veren bir renktir. Kırmızının enerjisini, gücünü ve yoğunluğunu ve mavinin gevşemesini, kararlılığını ve içgörüsünü dengeler. İndigo mavisi çakranın ustalığı ruhsal berraklığa, içgörü ve altıncı hislerin gelişmesini sağlar.

Taç Çakra

Taç çakra, yedi çakranın tümü arasında en ruhsal özelliklere sahiptir. Taç çakra ayrıca maneviyatla yaygın olarak ilişkilendirilen mor renkle de ilişkilidir. Ayrıca mor ve beyaz evrensel renkler olarak kabul edilir. Mor çakra aydınlanmanın, dinamik düşüncelerin ve maneviyatın merkezidir.

Kök çakranın temsil ettiği kırmızı en uzun dalga boyuna ve dolayısıyla en düşük titreşime ve frekansa sahipken, mor en kısa dalgaya ve en yüksek frekansa sahiptir ve ruhunuzun, yüksek benliğinizin, amacınızın, evrenin ve ilahi olanın bağlantısını sağlar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu