Kişisel Gelişim

Çakra Nedir?

Çakra Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çakra sistemi vücudunuzun enerjisini veya pranayı tutar ve eylemleriniz onu dengede tutmaya yardımcı olabilir. Sanskritçe çakra kelimesi tekerlek veya disk anlamındadır. Yoga, meditasyon ve Ayurveda’da bu terim vücuttaki enerji çarklarını ifade eder. Omurganın tabanından başın tepesine kadar omurga boyunca sıralanan yedi ana çakra vardır. Küreler omurga boyunca uzanır, ancak vücudunuzun ön, arka ve her iki yanından geçer ve geçer. Çakralar, insan gözüyle görülmeyen, ancak sezgiyle görülebilen, hissedilebilen ve algılanabilen dönen bir enerji girdabıdır. Prana adı verilen bu görünmez şifa enerjisi, bizi canlı, sağlıklı ve canlı tutan hayati bir yaşam gücüdür.

Çakra Ne Demek?

Çakralar vücudun enerji merkezleridir. Astral bedende, omurga boyunca, tabanından başlayıp başın tepesine kadar uzanırlar. Astral beden, fiziksel bedenimizin içinde bulunan enerji bedenidir. Her fiziksel vücut parçasının karşılık gelen bir astral vücut parçası vardır. Astral beden görülemez veya dokunulamaz. Bu aynı zamanda çakraları göremememizin bir nedenidir.

Çakralar belirli bir renk ve enerji yayar ve her biri fiziksel bedendeki bir bez ile eşleşir. Her çakra varlığımızın belirli ruhsal, duygusal, psikolojik ve fiziksel yönleriyle ilgili olduğundan, bunların tıkanmasının veya arızalanmasının fiziksel, psikolojik ve duygusal bozukluklara yol açabileceğine inanılır. Bu enerji merkezlerinin bilinçli farkındalığının ve dengelenmesinin ise esenlik ve sağlığa yol açtığına inanılır.

Yoganın amaçlarından biri de budur. Yoga, asana uygulamasıyla vücuttaki bu çakraları veya enerji merkezlerini uyarmaya ve dengelemeye çalışır.

Çakra Türleri

Çoğunlukla yedi çakrayı duyarız ama insan vücudunda sonsuz sayıda çakra vardır. 7 çakranın tümü ile belirli bir titreşim, renk ve ses ilişkilidir. Bu enerji merkezlerinin sağlıklı veya bloke olmasına bağlı olarak, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınızın farklı özelliklerini deneyimleyebilirsiniz.

Kök Çakra – Muladhara Çakra

Muladhara çakra yani kök çakra, kuyruk sokumu bölgesinde anüs ve cinsel organlar arasında bulunur. Hayatta kalma, istikrar, hırs ve kendi kendine yeterlilik duygularını temsil eder. Bu çakranın dengesi bozulduğunda kişi kararsız, temelsiz, hırssız, amaçsız, korkulu, güvensiz ve sinirli hissetmeye başlar. Ancak, kök çakra dengelendiğinde, bunların yerini daha olumlu duygular alır ve kendinizi kararlı, kendinden emin, dengeli, enerjik, bağımsız ve güçlü hissedersiniz.

Sakral Çakra – Svadhishtasana Çakra

Svadhishthana çakra, alt karın bölgesinde, göbek deliğinin yaklaşık dört parmak altında bulunur. Nitelikleri, cinsellik için temel ihtiyacın yanı sıra yaratıcılık ve öz değeri içerir. Sakral çakra dengesiz olduğunda, kişi duygusal olarak patlayıcı ve sinirli hissedebilir, enerji ve yaratıcılık eksikliği hissedebilir, manipülatif hissedebilir veya cinsel düşüncelere takıntılı olabilir. Dengeli olduğunda, kişinin daha canlı, mutlu, pozitif, tatmin edici, şefkatli ve sezgisel hissetmesini sağlar.

Solar Pleksus Çakra – Manipura Çakra

Solar pleksus çakra, solar pleksusta, göbek ile göğüs kafesinin alt kısmı arasında bulunur. Ego, öfke ve saldırganlık gibi duygularla karakterizedir. Solar pleksus çakrasının dengesizliği fiziksel olarak sindirim sorunları, karaciğer sorunları veya diyabet olarak kendini gösterebilir. Duygusal düzeyde, kişi depresyon, özgüven eksikliği, öfke ve mükemmeliyetçilik ile mücadele edebilir. Bu çakrayı dengeleyerek kendimizi daha enerjik, kendinden emin, üretken ve odaklanmış hissederiz.

Kalp Çakrası – Anahata Çakra

Adından da anlaşılacağı gibi, kalp çakra, kalp bölgesinde bulunur. Bu çakra dengenin merkezidir ve sevgi, bağlılık, şefkat, güven ve tutku duygularıyla karakterize edilir. Kalp çakrası dengesiz olduğunda, kişi öfke, güven eksikliği, endişe, kıskançlık, korku ve huysuzluk gibi duygusal sorunlarla uğraşabilir. Bu enerji merkezini uyumlu hale getirerek, kişi daha şefkatli, ilgili, iyimser, arkadaş canlısı ve motive olmaya başlar.

Vishuddha Çakra – Boğaz Çakrası

Visuddha çakra, boğazın tabanında, tiroid bezine denk gelen yerde bulunur. İlham, sağlıklı ifade, inanç ve iyi iletişim kurma yeteneği ile ilişkilidir. Boğaz çakrasında bir tıkanıklık, çekingenlik, sessizlik, zayıflık hissi veya düşüncelerimizi ifade edememe olarak deneyimlenebilir. Bu çakra dengelendiğinde yaratıcılığı, olumlu kendini ifade etmeyi, yapıcı iletişimi ve tatmin duygusunu sağlar.

Ajna Çakra – Üçüncü Göz Çakrası

Ajna çakra, kaşların arasında bulunur. Üçüncü göz çakrası olarak da bilinir, genellikle daha fazla konsantrasyon ve farkındalık geliştirmek için asana uygulaması sırasında bir odak noktası olarak kullanılır. Bu çakra üzerinde meditasyon yapmanın geçmiş yaşamların karmasını yok ettiği ve kurtuluş ve sezgisel bilgi getirdiği söylenir.

Nitelikleri zeka, sezgi, içgörü ve kendini bilmedir. Dengesiz olduğunda, kendinizi iddiasız hissetmenize ve başarıdan korkmanıza neden olabilir veya tam tersine sizi daha egoist yapabilir. Bir dengesizlik baş ağrısı, bulanık görme ve göz yorgunluğu gibi fiziksel sorunlar olarak kendini gösterebilir. Bu çakra aktif ve dengeli olduğunda, kişi hem ruhsal hem de duygusal olarak daha canlı ve kendinden emin hisseder. Ölüm korkusunun yokluğunda kişi kendi kendisinin efendisi olur ve maddi şeylere her türlü bağlılıktan kurtulur.

Taç Çakra – Sahasrara Çakra

Sahastrara çakra başın tepesinde bulunur. Yedinci çakra, maneviyatın, aydınlanmanın ve dinamik düşünce ve enerjinin merkezidir. Bilgeliğin içe akışına izin verir ve kozmik bilincin armağanını getirir. Dengesizleştiğinde, kişi sürekli bir hayal kırıklığı, melankoli ve yıkıcı duygular yaşayabilir.

Çakra Taşları

İnsanların enerjilerini dengelemek ve bedenlerine ve zihinlerine daha fazla uyum sağlamak için değerli taşlar kullanmasıyla, şifalı kristal taşlar giderek daha popüler hale geliyor.

Kristal taşlar binlerce yıldır kullanılmaktadır, eski insanlar onları büyülü ve ruhsal güçler için kullanmaktadır. Kristal taşlarla şifanın işe yaradığını ve bir ilaç türü olmadığını gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen, giderek daha fazla insan kristallerin getirdiği olası faydaları denemeye açık hale geliyor.

Kristallerin titreşimsel enerjiyi barındırdığına ve bu enerjiyi size ilettiğine ve duygusal, fiziksel ve ruhsal enerjilerinizi dengelediğine inanılır. Çakralarla bağlantılı en sevdiğiniz değerli taşları seçebilirsiniz ve bunları çakralarınızı yeniden ayarlamak ve enerjilerinizi dengelemek için kullanabilirsiniz.

Taşları günlük hayatta kullanmanın birkaç yolu vardır.  Çakra yerlerinin üzerine taşları mücevher olarak takabilirsiniz. Kristal taşlarla meditasyon yapabilirsiniz. Cebinizde veya üzerinizde bir taş bulundurabilirsiniz. Banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Yastığınızın altında veya yatağınızın yanında taşla uyuyabilirsiniz.

Kök çakranın kristal taşları arasında granat taşı, yakut, siyah turmalin ve siyah oniks vardır.  Sakral çakranın kristal taşları arasında carnelian, sitrin, ateş opal, aytaşı vardır. Solar pleksus çakranın kristal taşları arasında sarı jasper, kehribar ve altın topaz bulunur. Kalp çakrasını iyileştiren kristal taşlar ise yeşim, gül kuvars, peridot ve yeşil aventurindir. Boğaz çakrası için kristal taşlar arasında sodalit, turkuaz, lapis lazuli, akuamarin bulunur. Üçüncü göz çakrasının şifalanması için ametist, mor florit ve mavi kalsedon taşlarını kullanabilirsiniz. Taç çakrasının iyileşmesi için ise labradorit, berrak kuvars, elmas, ametist kullanabilirsiniz.

Çakra Bileklikleri

Çakralarınızı iyileştirmek için farklı kristal taşlardan yapılmış bileklikler kullanabilirsiniz. Kök çakrayı iyileştirmek için granat taşı, yakut, siyah turmalin ve siyah oniksten yapılmış bileklikler, sakral çakrayı iyileştirmek için kristal taşları arasında carnelian, sitrin, ateş opal, aytaşı bileklikler, solar pleksus çakrayı iyileştirmek için sarı jasper, kehribar ve altın topaz bileklikler, kalp çakrasını iyileştirmek için yeşim, gül kuvars, peridot ve yeşil aventurin bileklikler, boğaz çakrasının iyileştirilmesi için sodalit, turkuaz, lapis lazuli, akuamarin bileklikler, üçüncü göz çakrası için ametist, mor florit ve mavi kalsedon bileklikleri ve taç çakrası için labradorit, berrak kuvars, elmas, ametist bileklikler kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu