Sağlık & Estetik

Diş Estetiği Nedir?

Diş Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Diş estetiği başlığı altında yer alan ve tamamı dişlerinizin görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış birçok diş prosedürü mevcuttur. Diş estetiğine genel olarak diş beyazlatma tedavileri, mikro aşındırma, yapıştırma ve kaplamalar dahildir. Bu tekniklerin bir kombinasyonu dişlerinizin şeklini ve rengini beyazlatabilir ve iyileştirebilir, boşlukları bile kapatabilir. 

Estetik diş hekimliği bazen diş estetiği olarak da adlandırılır, insanların dişlerinin ve gülümsemelerinin görünümünü iyileştiren tedaviler ve prosedürlerdir. Bunlar, kişiye gülümsemesinin sevmediği küçük bir yönünü iyileştirmek için ince bir değişiklik oluşturabilir. Örneğin bir diş dolgusu veya kişinin tüm gülümsemesinin değiştirildiği büyük bir restorasyon gibi değişiklikler olabilir.

Genellikle kişinin elde ettiği iyileştirmeler dişlerinin kozmetik görünümünü değiştirmekten daha derindir, ağız sağlığını olumlu yönde etkileyebilir, çene veya kas dizilimini iyileştirebilir. Örneğin, diş tellerinin ısırma ve diş pozisyonlarını değiştirmek için kullanılır ve ayrıca bireylere özgüven kazandırır.

Sizin için doğru prosedürlerin neler olduğunu keşfetmek için diş hekiminize danışmanız gerekecektir. Dişlerinizin şu anki durumu ve hangi sonucu elde etmek istediğiniz diş hekiminizin sizin için neler yapılabileceğini teşhis etmesine ve sizin için en iyi sonucu verecek tedavileri belirlemesine yardımcı olur.

Diş hekiminize danıştığınızda, size sunulan seçeneklerden hangisinin yaşam tarzınıza uyacağına karar vermenize yardımcı olması için ne istediğinizi doğru tespit etmelisiniz.

Diş Estetiği Yaptıranlar

Diş estetiği yaptıranlar, zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmelerini kapsayan gülüş estetiğinin çok hoş göründüğünü ve özgüvenlerini olumlu yönde etkilediğini belirtiyorlar.

Yamuk Diş Estetiği Nedir?

Birçok kişi gülümsemesini düzeltmeyi düşündüğünde beyazlatmaya, implantlara veya porselen kaplamalara odaklanır. Bu yaklaşım dişlerin dış görünümüne odaklanır.

Ancak bir gülümsemeyi düzeltme zamanı geldiğinde, herhangi bir şey yapılmadan önce gülümsemenin doğru olması çok önemlidir. Çarpık dişleri düzeltmezseniz, temeli sağlam olmaz. Bu nedenle, ısırma ve diş hizalamasına odaklanan diş hekimliği uygulaması olan ortodonti, gülüş iyileştirme planınızda önemli bir husus olmalıdır.

Teknik olarak ortodontinin amacı çarpık dişleri düzeltmektir. Bu bir maloklüzyon olarak bilinir ve çarpık veya çapraşık dişler anlamına gelir. Ortodonti güzel, uyumlu bir gülümseme yaratmakta harikadır ancak daha da önemlisi, ortodonti sağlıklı dişlere yapılan yatırımdır.

Çarpık veya çapraşık dişler ağız hijyeni için kötüdür, ağız ve dişlerin temizlenmesini daha karmaşık hale getirir, bu da periodontal hastalığa, çürüğe, çürüklere ve hatta diş kaybına yol açabilir. Bu nedenle, çarpık dişleriniz varsa, ortodontik tedavi ile düzeltmeye çalışmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu