Yüz Bakımı

Doğal Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal cilt bakımı genel olarak yükselen bir trend. Bütün gıdalardan organik cilt bakım ürünlerine kadar pek çok insan vücutlarına ne aldığına giderek daha fazla farkına varıyor. Giderek artan sayıda kişi, telaffuz edemedikleri bu bileşenlerin zamanla zararlı olabileceğine inanmaya başlıyor ve bu da onları her gün tükettikleri ürünleri yeniden düşünmeye sevk ediyor.

Cildimiz insan vücudundaki en büyük organ olduğundan, odağın da doğal cilt bakım ürünlerine çevrilmiş olması mantıklıdır. Tamamen doğal cilt bakımı rutinine geçmeyi düşündünüz mü? Bunun gerçekte ne anlama geldiğini ve maliyetine değip değmeyeceği ile ilgili bir yazı hazırladık.

Doğal Cilt Bakım Ürünleri

Teknik olarak hiçbir şey – yani “doğal” kelimesinin FDA açısından düzenleyici bir anlamı yoktur. “Organik” terimi devlet tarafından düzenlenir ve ürünlerin sentetik pestisitler, gübreler ve diğer organik olmayan maddeler içermediği anlamına gelir.

Doğal ve organik ürünlerin mutlaka güvenli olmadığını not etmek önemlidir. Doğal ve organik ürünler yine de alerjik reaksiyonlara ve cilt tahrişine neden olabilir. Daha da kötüsü, bazı organik ürünler etkili değildir veya yaşlanmayı geciktirme, parlatma, tonlama, akne tedavisi veya nemlendirme gibi iddia ettikleri sonuçları üretmez.

Cilt, onu sert elementlerden koruyan sağlıklı bir bariyere sahiptir. Aldığımız gıdalardan farklı olarak, cilde uygulanan ürünler vücut tarafından mutlaka emilmez. Sadece çok küçük moleküller cilt tarafından emilir. Örneğin, su molekülleri yoktur ve doğal olmayan ürünlerdeki birçok molekül, eser miktarlarda ya da hiç yavaş yavaş emilir.

Cilt bakım ürünlerinde kullanılan birçok sentetik malzeme, esasen aktif bileşenleri cildin daha derin katmanlarına ileten araçlardır. Aksi takdirde, bazı bileşenler asla emilemez ve bu da ürünü daha az etkili hale getirir. Öyleyse soru şu ki, bu sentetik malzemeler cilde emilirse vücuda zarar verir mi? Cevap… muhtemelen.

Cilt bakım ürünlerindeki zararlı maddeler

Zehirli pestisitler ve koruyucular, potansiyel olarak zararlı kimyasallar, çevre için kötü ürünler ve parabenler (ilaç ve kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bir grup bileşik olan) gibi birçok cilt bakım ürününde potansiyel olarak zararlı çeşitli elementler bulunur. ve gıda endüstrisinde). Doğal cilt bakımı hareketi, cilde uygulanan ürünlerde potansiyel olarak zararlı bileşenlerden kaçınmayı amaçlar.

Sorun şu ki, tüm sentetik bileşenlerin zararlı olduğunu gösteren kesin bir araştırma yok. Ayrıca, pazarlama taktiği olarak “doğal” olarak adlandırılan ürünler, düzenlemeye tabi değildir ve diğer ürünlerle tamamen aynı sentetik bileşenleri içerebilir.

Piyasadaki bu kadar çok ürün ve içerikle, sıradan tüketicinin neyin zararlı olup olmadığını ayırt etmesi zor olabilir. Yüzde 100 organik, tamamen doğal bir ürün bulsanız bile, bu ürünlerin cilt tahrişine neden olmayacağının garantisi yoktur.

Peki, doğal cilt bakımı konusundaki karar nedir?

Temiz ürünler kullanmak veya karbon ayak izinizi azaltmak için daha doğal bir cilt bakım rutini benimsemekle ilgileniyorsanız, kesinlikle deneyin. Ancak, sahip olduğunuz her sentetik ürünü hemen atmak için baskı hissetmeyin. Önemli olan, tahrişe veya alerjik dermatite neden olmadan cildiniz için neyin işe yaradığını bulmaktır. Doğal ürünlere geçiş yapacaksanız, aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

Şişenin arkasındaki etiket, öndeki etiketten çok daha önemlidir. Herhangi bir ürün “tamamen doğal” olduğunu iddia edebilir, ancak içerik listesi yalan söylemez. Bir bileşenin ne olduğunu bilmiyorsanız, araştırın. Hangi ürünlerin en doğal ve organik olduğunu belirlemenize yardımcı olacak uygulamalar bile var. Think Dirty, ürünleri içeriklerine göre derecelendiren ve bir ürünün gerçekten doğal olup olmadığını hızlı bir şekilde belirlemeyi kolaylaştıran bir uygulamadır.

Vücudunuzu nasıl beslediğiniz kadar üzerine ne uyguladığınız da önemlidir. Sağlıklı bir cilt için tüm gıdalardan oluşan temiz, besleyici bir diyet gereklidir. Pek çok “süper gıda” cildinizi beslemeye yardımcı olarak içten dışa temiz ve genç kalmasını sağlar. Cilt bakımı pahalı olmak zorunda değildir. Birçok doğal ve organik cilt bakım ürünü, ortalama bir ürününüzden daha pahalıdır. Organik ürünlerin fiyatlarını karşılayamıyorsanız, onları kendiniz yapmayı deneyin!

Birçok doğal cilt bakım ürünü, buzdolabınızdaki veya kilerinizdeki malzemelerden yapılır. Kendin yap (DIY) doğal cilt bakım ürünleri oluşturmak, mağazadan satın alınan ürünlere çok az bir kuruş ödemeden benzer faydalar sağlayabilir. Bunların mağazadan satın alınan ürünler kadar etkili olmayabileceğini unutmayın. Ayrıca bozulmamaları için buzdolabında saklanmaları gerekebilir. 

Bir şeyin doğal olması, cildinize zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Bir ürün tahrişe neden olursa, kullanmayı hemen bırakın ve bir dermatoloğa danışın.

Makyaj temizleyici

Zeytinyağı nazik, nemlendirici bir makyaj temizleyicisi olarak çalışır. Temizlemeden önce bir pamuğu az miktarda zeytinyağına batırın ve makyajı çıkarmak için yüzünüze sürün.

Yüz temizleyici

Ham bal antibakteriyel özellikler içerir ve antioksidanlarla doludur. Kendi nazik yüz yıkamanızı yapmak için beş yemek kaşığı ham bal, beş yemek kaşığı su ve bir yemek kaşığı sıvı kastil sabunu karıştırın. Çözeltiyi cildinize sürün ve ılık suyla çıkarın.

Tonik

Yüz toniği, nemlendirmeden önce cildinizi normal pH dengesine geri getirir. Elma sirkesi, genellikle cilt için zararlı olabilen alkol içeren mağazalardan satın alınan tonerlere doğal bir alternatiftir. Tamamen doğal bir ev yapımı yüz toniği için eşit miktarda elma sirkesi ve suyu birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı ile karıştırın. Temizledikten sonra toniği yüzünüze pamuklu bir ped ile uygulayın.

Nemlendirici

Shea yağı ve doğal yağlar kuru veya yaşlanan ciltler için nemlendiricidir. Yarım su bardağı çiğ shea yağını bir kapta eritin. İki yemek kaşığı jojoba yağı ekleyin. Katılaşana kadar buzdolabına koyun. Lavanta veya çay ağacı gibi en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla ekleyin ve el mikserinizdeki çırpma aparatıyla karıştırın. Kapalı bir kavanoza alın ve yüzünüze veya vücudunuza uygulayın.

Yüz maskesi

Avokado, antioksidanlar, vitaminler, sağlıklı yağ ve anti-inflamatuar özellikler içerir ve bu da onları yüz maskesi için mükemmel bir bileşen haline getirir. Yarım olgun avokadoyu ezin. Bir çay kaşığı balı iki yemek kaşığı sıcak suda eritin ve avokado ile karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın.

Cilt Bakımı Doğal Malzemelerle Nasıl Yapılır?

Sivilceler ortaya çıktığında ya da kuru cilt ve koyu lekeler yüzünden onu kaybetmek üzereyken, ilk içgüdünüz cüzdanınıza ulaşmak olabilir. Peki ya parlayan cildin sırrı mutfağınızda bulunursa? Cidden, limon suyu, aloe vera ve zerdeçal gibi birkaç basit kiler malzemesiyle hazırlayabileceğiniz tüm sihirli cilt bakım iksirlerine şaşıracaksınız.

İster bir iltihap önleyici ürün, ister kendin yap eksfoliantı, isterse siyah nokta giderici arıyor olun, en iyi ev ilaçlarının tümüne sahibiz. Bu cilt bakımı çözümleri söz konusu olduğunda laboratuvar önlüğüne veya beherlere gerek yoktur. Aslında çok kolaydır.

Yulaf Ezmesi, Limon Suyu ve Bal

Yulaf ezmesi bir kahvaltı şampiyonu olabilir, ancak bu mütevazı tahıl sağlıklı bir atıştırmalıktan çok daha fazlasıdır. Yulaf ezmesinin doğal özellikleri onu özellikle akneye meyilli ciltler için bir cilt bakımı sihirbazı yapar. Bir eksfoliyan, doğal bir yağ emici veya lekeleri tedavi etmenin temiz bir yolunu ararken bu taneye ulaşın.

Doğal bir siyah nokta tedavisi arayışında mısınız? Tart limon, doğal cilt bakımı partinize mükemmel bir ektir. Sitrik asit ve C vitamini ile bir dizi antibakteriyel özelliğin yanı sıra cildi aydınlatmak için ihtiyacınız olan tek şey birkaç damla limondur. Bal, yulaf ezmesi ve limon arasındaki tatlı arabulucudur ve ikisini birbirine bağlayarak nazik bir anti-inflamatuar eksfoliyan ve cilt parlatıcı maske oluşturur.

Üçünün kombinasyonu, hassas ciltlerde kullanılabilecek kadar nazik bir güzellik bakımı sağlar. Bir avuç yulaf, birkaç damla bal ve birkaç limonu bir kapta karıştırın. İyice karıştırın ve ardından yüzünüze uygulayın. Yulafları nazikçe cildinize sürün ve parmaklarınızı pul pul dökerken yüzünüzün her yerinde dairesel hareketlerle hareket ettirin. Burnunuz ve çeneniz gibi siyah noktalara yatkın bölgelere, koyu lekelere ve sivilce izlerine biraz ekstra masaj yapın. Ilık suyla yıkamadan önce yüz maskesini yüzünüzde birkaç dakika bekletin.

Yoğurt

Yoğurt, beslenme uzmanları (ve dünyanın her yerindeki anneler) tarafından güne sağlıklı başlamanın bir yolu olarak uzun süredir savunuluyor, ancak aynı zamanda doğal bir cilt bakımı çözümü. Probiyotikler ve D vitamini özellikleri sayesinde yoğurt, sinir bozucu sivilceleri hedeflerken nem sağlayan çok görevli bir şampiyondur. Kendin Yap maceralarınız için aromalı meyveli yoğurtları atlayın ve bunun yerine doğal yoğurda ulaşın. Sivilcelerinize küçük bir miktar uygulayın ve otuz dakika bekletin. Yıkadıktan sonra, sivilcelerinizi nasıl kurutacağına ve yağlı cildinizi nasıl yatıştıracağına şaşırmaya hazırlanın.

Buzdolabınızın paket yemek ve yemek artıklarıyla dolu olduğu günlerde bal ve yoğurt maskesini yükleyin. Bu maske, en sevdiğimiz doğal bileşenlere (bal ve yoğurt) sahiptir ve cildin elastikiyetini artırmayı ve cildinizin doğal elementlere karşı korumasını artırmayı vaat eder.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı rüya gibi doğal bir dezenfektandır çünkü sizi antiseptik dişçi muayenehanesi gibi kokmaz. Bu yağı Avustralya çay ağacının yapraklarında bulabilirsiniz, ancak çoğu doğal market bu doğal temizleyiciyi stokladığı için bu sivilce savaşçısını elde etmek için doğaya gitmeye gerek yoktur. Birkaç damla çay ağacı yağını doğrudan küçük bir pamuğa uygulayın. İyice temizlenmiş yüzünüzün üzerine pamuğu hafifçe bastırın ve sivilcelere uygulamaya özellikle dikkat edin.

Hassas bir cildiniz varsa, çay ağacı esansiyel yağını cildinizde kullanmadan önce seyreltmek her zaman iyi bir fikirdir. İyi bir kural, her on damla taşıyıcı yağ için yaklaşık bir ila iki damla çay ağacı yağı kullanmaktır. Kendi seyreltilmiş karışımınızı yaratmaya hazır değilseniz, önceden formüle edilmiş cilt bakım ürünlerinde çay ağacı yağı kahraman bir bileşen bulmak kolaydır. Çay ağacı yağı, akneye meyilli ciltler için harika bir günlük ihtiyaçtır, çünkü yağı dengeleyerek ve gözenekleri aşırı kurutmadan arındırarak temiz cildin desteklenmesine yardımcı olur.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı, uzun süredir dermatologların en sevdiği doğal ilaçlardan biri ve aynı zamanda cilt bakımı çözümlerimizden biri. Nihai büzücü olarak, fazla yağı hedef almak, gözeneklerinizi temizlemek ve akne iltihabını azaltmak için bu basit bitki özüne güvenebilirsiniz. Cadı fındığı, yüzünüze tonik olarak uygulamak için yeterince yumuşaktır. Nemli olana kadar bir pamuğa birkaç damla dökün ve ardından cildinizi temizlemek ve parlatmak için yüzünüze sürün.

Aloe Vera Jeli

Güneş yanığı kurtarıcınız sadece bir yaz elyafından daha fazlasıdır – aloe vera jeli, şaşırtıcı anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle cilt bakımı rutininizde düzenli bir yeri hak eder. Güneş yanıklarını önemli ölçüde evcilleştirebiliyorsa, sivilceleriniz için yapacağı harikaları bir düşünün.

Aloe verayı, sivilceleri tedavi etmek için kullanmanın birkaç yolu vardır ve en kolaylarından biri de leke tedavisi olarak küçük bir miktarı doğrudan sivilce üzerinde kullanmaktır. Diğer bir seçenek de nemlendiricinizi ham aloe ile değiştirerek size içeriğin doğal olarak nemlendirici ve iltihap önleyici faydalarından güçlü bir doz vermektir.

Gül Suyu ve Limon Suyu

Kişisel bakımınızı şımartmanın kesin yollarından biri, muhteşem yüzünüzdeki ölü cilt hücrelerini ve kirleticileri temizlemenize yardımcı olacak güçlü bir eksfoliyatör olan gül suyudur. Gül suyunu birkaç damla limon suyuyla karıştırın ve bir pamuklu ped ile tüm cildinize uygulayın. O zaman – bu bizim en sevdiğimiz bölüm – en sevdiğiniz Netflix şovunu seçin ve maskeyi 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz losyonu uygulayın.

İsterseniz, gülleri (gerçek gül yaprakları dahil) E vitamini ve C vitamini ile birleştirebilirsiniz. Çevreye de duyarlı, nemlendirici bir cilt maskesi oluşturur. Parlak cildi korumak için bunu tam güçlü soyma maskeleriniz arasında değiştirin.

Zerdeçal ve Zeytinyağı

Zerdeçalı yemekler için kullanabilirsiniz ancak bu güçlü baharat sadece mutfağa ait değildir. Zerdeçalın doğal anti-inflamatuar özellikleri, onu cilt tonunuzu eşitlemek ve ışıltınızı devam ettirmek için sağlam bir seçim haline getirir. Ancak sizi uyarmak için zerdeçal çok sarıdır – bu nedenle yanlışlıkla cildinizi boyamaktan kaçınmak için kalınlaştırıcı bir bileşenle karıştırdığınızdan emin olun! Aloe veraya benzer şekilde çalışan zeytinyağı ile karıştırmayı, güneş hasarını nemlendirmeyi ve onarmayı seviyoruz.

Malzemeleri karıştırıyorsanız, koyu sarı bir renk elde etmek için zeytinyağına yeteri kadar zerdeçal ekleyin, ancak kıvamı macundan çok yağa yakın tutun. Karışımı maske olarak on ila on beş dakika bekletin, ardından ılık suyla iyice yıkayın. Bu maske, azelaik asit ile dengelenmiştir ve zerdeçalın cilt kızarıklığını ve sivilceleri azaltmadaki gücüne ekstra destek sağlar.

Evde Doğal Cilt Bakımı

Evde doğal cilt bakımı yapmak için aşağıdaki mucizevi maskeleri kullanabilirsiniz.

Yaşlanma Karşıtı Kakaolu Yüz Maskesi

Bu antioksidan dolu olan yaşlanma karşıtı kakao maskesi, ciltte nemi arttırır ve cilde yenilenmiş, genç ve canlı bir görünüm kazandırır. Cilt yaşlandıkça nem bariyeri bozulduğu için kuruluğa ve cildin bağışıklık tabakasının zayıflamasına neden olur. Nemlendirme bu aşamada en önemli cilt koruyucudur!

Bir yemek kaşığı kakao tozu, bir yemek kaşığı ekşi krema, bir yemek kaşığı bal ve bir yumurta beyazını birleştirin ve iyice karıştırın. Yüze uygulayın ve durulamadan önce kurumasını bekleyin. Güçlü bileşenler, bunu çok görevli bir harika krem ​​haline getirir: Ekşi krema, nazikçe pul pul dökülürken nemlendiren bir laktik asit şeklidir. Bal, yumurta beyazındaki protein cildi sıkılaştırır ve sıkılaştırırken aynı zamanda hidrasyonu artıran bir nemlendiricidir.

Besleyici Süt El Maskesi

Dermatologlar, çalışkan elleri yumuşatmak için ılık bir sütle ıslatmayı öneriyor. İki ila üç bardak tam yağlı sütü (iki elinizi tamamen batırmaya yetecek kadar) mikrodalgada ılık olana kadar ısıtın. Bir kaseye dökün ve ellerinizi beş ila on dakika bekletin, böylece sütteki yağın nemlenmesine ve A ve E vitaminlerinin kuru cildi beslemesine izin verin.

Arındırıcı Yulaflı Yüz Maskesi

Elma sirkesinin içeriğindeki yüksek seviyelerdeki alfa-hidroksi asitleri ile cildin pH’ını dengelemek mümkündür ve öğütülmüş yulaf ile ciltteki fazla yağı ve birikintileri giderebilirsiniz. Yulaf, doğal olarak güçlü bir temizleyici olan saponinler içerir.

Üç tatlı kaşığı öğütülmüş yulaf ve yarım tatlı kaşığı elma sirkesi pürüzsüz bir macun oluşana kadar bir kasede birleştirin. Ardından bir çay kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı esmer şeker ekleyin, karışım homojen olana kadar karıştırın. Taze temizlenmiş cilde uygulayın ve bileşenlerin cildin üst katmanlarına nüfuz etmesine izin vererek beş ila on dakika bekletin. Daha sonra pul pul dökmek ve kan akışını artırmak için dairesel hareketlerle ovalayın. Ilık suyla durulayın ve bir havluyla kurulayın.

Aydınlatıcı Yabanmersini Yüz Maskesi

Yüzünüzü yatıştırıcı bir yabanmersini maskesi ile detoks yapabilirsiniz. Yaban mersini içindeki antioksidanların serbest radikallere karşı koruma sağlar ve önceki hasarları onarır, limonlardan gelen C vitamininin ise cildi aydınlatır.

Bir yemek kaşığı ezilmiş olgun yaban mersini, bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı salatalık suyu, bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı suyu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. On beş ila yirmi dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile nazikçe durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı ile Kütikül Nemlendirici

Cilt bakımı uzmanları kuru kütiküllerde ekstra beslenme için hindistan cevizi yağı kullanıyor. Kalın ve yoğun olan bu doğal yağ, cilde uzun süreli nem sunar. Her parmak ucuna küçük bir miktar hindistan cevizi yağı sürün ve içeri girmesini sağlamak için streç film ile sarın.

Karbonatlı Ayak Peelingi

Basit bir karbonat ve su karışımı ayaklardaki ölü derileri giderir. Karbonat, nasırları tedavi eder çünkü aşındırıcıdır ve ölü deriyi gevşetmeye yardımcı olur.

Geniş bir küvete dört litre ılık su ve bir çay bardağı kabartma tozu ekleyin ve toz eriyene kadar karıştırın. Arkanıza yaslanın ve rahatlayın, ayaklarınızı yaklaşık otuz dakika boyunca ıslatın. Ayak kremini sürmeden ve bir çift pamuklu çorap giymeden önce karbonatı durulayın ve ayaklarınızı kurulayın.

Sivilcelerle Savaşan Çay Toniği

Asya esintili malzemelerle yatıştırıcı bir beyaz çay toniği hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı cilt içten dışa başlar ve limonlu basit bir su karışımı içmeni güzelleştirici etkileri vardır.

Bir tatlı kaşığı nane çayı yaprağı, dört tatlı kaşığı beyaz çay yaprağı, bir çay bardağı kaynamış saf su ve iki damla lavanta yağını bir French presse alın ve birleştirin. Soğuması için bir cam kaba dökmeden önce on dakika demlenmeye bırakın. Yüz yirmi gramlık temiz bir sprey şişesi atomizerini doldurmaya yetecek kadar aloe vera jeli ile birleştirin. Buzdolabında saklayın.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu