Sağlık & Estetik

Gül Hastalığı Nedir? Gül Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Gül Hastalığı ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Gül hastalığı, tıbbi adıyla rosacea ciltte kızarıklık, tahriş ve ince kırmızı kan damarlarının görünür olmasıyla kendisini gösteren bir dermatolojik hastalıktır. Bu yazımızda gül hastalığının belirtilerini, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için yazdık.

Gül Hastalığı Nedir?

Yüzünüzde bazen gelip giden olağandışı kırmızı lekeler veya kızarıklık fark ettiyseniz, milyonlarca insanı etkileyen bir cilt rahatsızlığınız olabilir: Rosacea. Gül hastalığı, kızarık pembe yanakların yanı sıra sivilcelere neden olan kronik bir cilt hastalığıdır ve neredeyse tüm yüzlerde oluşabilir.

Her ikisi de genel olarak yanaklarda görülen ancak burun, çene ve alına yayılabilen kızarıklık ve sivilce olmak üzere iki ana gül hastalığı belirtisi vardır. Ancak rosaceanın neye benzediğini bilmemize rağmen, uzmanlar, buna tam olarak neyin sebep olduğu da dahil olmak üzere, durum hakkında hala bilinmeyenler olduğunu söylüyor. Rozasea ile ilişkili iltihaplanma daha fazla kızarıklığa yol açar ve bunun tersi de geçerlidir.

Yine de dermatologlar, erken teşhis edilirseniz göz tahrişi veya şişmiş kırmızı burun gibi daha şiddetli semptomlarını yaşamayabileceğinizi söylüyor. Rosacea akne semptomlarını taklit ettiği için olası bir teşhis ve tedavinin önüne geçmek için farkı bilmeniz gerekir. Sonuçta, 30 ila 50 yaş arasındaki açık tenli, orta yaşlı kişilerde cilt bozukluğu baskın olsa da, herkes buna duyarlıdır.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Cildinizi gül hastalığından uzak tutmak için sürekli tedaviye ihtiyacınız olabilir. Sonuçta, bu hastalık tekrar ediyor ve herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Tetikleyicilerinizi bilmek, rozaseayı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir ve sizi yaklaşan bir alevlenme konusunda uyarabilir. Farklı insanlarda farklı tetikleyiciler gül hastalığının şiddetini artırabilir.

Gül Hastalığını Tetikleyen Faktörler

Güneşe maruz kalma, rosacea alevlenmelerinin en büyük nedenidir. Hemen arkasından sıcak hava ve rüzgar geliyor. Bu hava türleri cildi tahriş eder ve yüzdeki kan akışını artırarak yüzde kızarmayı tetikler.

Baharatlı yiyecekler ve sıcak içecekler rosacea semptomlarını kötüleştirebilir. Bunun nedeni, kahve ve acı sos gibi şeylerin yüzdeki kan damarlarının genişlemesine neden olarak daha fazla kızarıklığa ve kızarıklığa neden olmasıdır.

Rosacea alevlenmelerinin %79’u stresten kaynaklanır. Bir hasta uzun süreli stres yaşadığında, cilt iltihabını artırması ve tekrarlayan rosacea alevlenmelerine katkıda bulunması muhtemeldir.

Gül hastalığının bazı enflamatuar semptomları, steroidler gibi bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir. Rosacea alevlenmelerinin yalnızca %15’i ilaçlardan etkilenir, ancak yüksek tansiyon ve kalp hastalığı için belirli ilaçları alırken daha fazla nüks fark ettiyseniz, bir çözüm bulmak için doktorunuzla ve dermatoloğunuzla konuşmalısınız.

Gül Hastalığına Ne İyi Gelir?

Rosaceanın belirti ve semptomları kişiden kişiye değiştiği için tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Rosacea için kullanılan bazı tedaviler vardır.

Bazen doktorlar, bozuklukla ilişkili şişlikleri, sivilceleri ve kızarıklığı tedavi etmek için oral ve topikal ilaçlar reçete eder. İlaçlar durumu kontrol altına alabilir ve daha sonra remisyon durumunu koruyabilir.

Doktorlar, görünür kan damarlarını çıkarmak, yüzdeki aşırı kızarıklık miktarını sınırlamak veya bazı durumlarda burun şekil bozukluğunu düzeltmek için lazer kullanabilir.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer? 

Rosacea için tedavi seçenekleri ciddiyetine bağlıdır. Antibiyotikler, doksisiklin veya minosiklin gibi bir tedavi vardır. Antibiyotiklerin gül hastalığının şiddetini nasıl azalttığı açık değildir. Genellikle antibiyotikler ancak üç ila dört hafta sonra çalışmaya başlar ve rozaseayı tamamen temizlemek altı hafta sürer. İnsanların üçte ikisi, tek bir antibiyotik küründen sonra uzun süreli bir remisyona sahiptir. Birkaç ay içinde üçte biri nüks edebilir ve idame tedavisi gerektirebilir. Cilde uygulanan metronidazol gibi antibiyotikler içeren kremler ve jeller de rosacea tedavisi için alternatiftir. Başka bir tedavi yöntemi ise diatermidir. Bu yöntemde hasarlı kan damarlarına ısı üreten küçük bir cihaz uygulanır. Lazer cerrahisinde ise gül hastalığı genişlemiş kılcal damarları tedavi etmek için kullanılır. 

Gül Hastalığı Kremi Önerileri

Gül hastalığı için kullanılan özel kremleri ve nemlendiricileri bu bölümde bulabilirsiniz.

Neutrogena Oil-Free Moisture Sensitive Skin

Gliserin gibi megahidratlar, bu hafif kremin gözeneklerinizi tıkamadan su bazlı nem sağladığı anlamına gelir. Ancak alkol ve koku gibi tahriş edici maddeler içermez, bu nedenle yanlışlıkla cildinizi kurutmaz veya akne alevlenmelerine neden olmaz. Fakat bazı kullanıcılar ciltlerini hala yağlı hale getirdiğini düşünüyor.

TULA Skincare Clear It Up Acne Clearing + Tone Correcting Gel

Bu, alkol ve koku gibi tahriş edici maddeler içermediğinden ve cildinizdeki bakterileri dengelemek için probiyotikler içerdiğinden, sivilcelerle savaşmak için diğer akne jellerinden daha iyi bir üründür. Bilinen ancak çok yaygın olmayan rosacea hastalığını tetikleyebilen yüzde 2 salisilik asit içerir. Kesinlikle kullanmadan önce bir yama testi yapmalısınız.

Vanicream Moisturizing Skin Cream

Bu dermatologlar tarafından test edilmiş krem, sonsuza kadar var olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Yağlı olmadan yoğun ve zengin bir dokusu vardır, cildinizi gün boyu nemli tutar ve tahriş edici değildir. Amazon’da 11.000’den fazla beş yıldız almıştır.

La Roche-Posay Toleriane Double Repair Face Moisturizer

Çok kuru ciltler maksimum düzeyde nemlendirilmeye ihtiyaç duyar ancak gözenekleri tıkamayan bir formül olması önemlidir. Bu krem ​​zengin bir dokuya sahiptir ancak yine de hafiftir ve yağsızdır, nemi hapsetmek için niasinamidler ve sağlıklı bir cilt bariyerini desteklemek için prebiyotikler içerir.

BIODERMA Sensibio AR Visible Redness Reducing Care

Cildinizde kızarıklık olduğu zaman bu kremi üzerine uygulayınız. Gliserin ve laminarya ile hafif nem verirken yüzdeki yanma ve karıncalanma hissi ile savaşmak için allantoin gibi maddeler kullanır. Hafiftir ancak tamamen yağsız değildir bu nedenle cildiniz doğal olarak yağlıysa iyi bir seçenek olmayabilir.

Cetaphil Redness Relieving Daily Facial Moisturizer SPF 20

Hafif ve komedojenik olmayan bu nemlendirici, cildi serinletmek için allantoin ve UVA ve UVB ışınlarıyla savaşmak için SPF içerir. Hepsinden iyisi, renkli formül, kızarma görünümünü nötralize etmeye yardımcı olur. Renk tonu, özellikle daha koyu ten tonlarına uygun olmayacaktır.

La Roche-Posay Rosaliac AR Intense Redness Reducing Serum

Nemlendirmeden önce bu güçlü serumu uygulayabilirsiniz. Kuru, kırmızı cildi yatıştırmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan selenyum da dahil olmak üzere mineral tuzlardan yapılmış kaplıca suyu içerir. Bu bir serum, bu nedenle normal nemlendiricinize ek olarak kullanmanız gerekecek.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü

“öncelikle geçmiş olsun canım.benimde eşimde bu hastalıktan var.gül hastalığı denen göbek göğüs sırt bölgelerinde oluşan döküntülerdir.gülleme diye bilinen ise yüzde burun alın bölgesinde oluşur.neden ortaya çıktığı tam olarak bilinemiyor stres yağlı baharatlı yemekler güneş alkol asitli içecekler fazla a vitamini vs. gibi nedenler var.tam olarak iyileşmede söz konusu değil hastalığın seyri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için sen hayatında neleri yapmazsan hastalığın hafiflediğini kendin deneyerek bulmalısın.eşime antibiyotik vermişti doktor 2 hafta onları kullandı birde krem ve losyon verdi bu krem ve losyon eczanede doktorun tarif ettiği şekilde farklı farklı ilaçların karıştırılmasıyla yapılıyor.bunları her banyodan sonra kullanıncatamamen geçti kullanmayı bırakınca tekrar başladı.şimdi doktorun ayrıca verdiği bir şampuan ve krem var 1 yıldır sadece onalrı kullanıyor ve çıkmasını önlüyor ama bir hafta kullanmasın hemen tekrarlıyor hastalık.umarım sana fikir vermiştir yazdıklarım.sakın moralinide bozma seninki çok erken teşhis edilmiş şanslısın eşim 5 yıldır kaç doktora gitti egzama felan zannetiler hep biraz geç kalınmış bir tedavi onunki.

ayrıca pdl lazer yöntemiyle kılcal damar tedavisi yapılıyor yüzdeki doğum lekeleri varisler ve gülleme için uygulanıyor bu yöntem biz şu anda onu araştırıyoruz kılcal damarlardaki çatlaklar tedavi edilince o kırmızılıklarda gidiyormuş sende bir araştır istersen kesin bir çözüm olurmu bilmiyorum ama”

 

“bu hastalık bende yazın düşükten sonra çıkmıştı tamamen stres kaynaklı

yanlız yüzde çıkmıyor

ilk önce büyük bir madolyon seklinde çıkıyor sonra küçük küçük vucudunayayılıp gül gibi açıp büyüyor feci kasıntı yapıyor .

şuan tekrar hamileyim ven göbeğimde çıktı bir tane Allahtan bir taneyle kaldı yayılmadı .

dr tedavi için oksitin krem ve bir antibiyotik verdi

yaklasık 2 ay içinde kayboluyor iz leke falanda bırakmıyor”

 

“Yurt dışında yeni bir ilaç üretilmiş ve rozayı 4-5 ayda geçiriyormuş, ilaç ülkemizde yok ve bu ilacı reçeteyle satıyorlar.

Bunun hakkında bilgisi olan, bize temin edebilecek olan var mı?

ilaç etken maddesi ivermectin %1 , soolantra iversafe ivrea gibi farklı markalar var.”

Gül Hastalığı Tedavisi

Uzun süre akne ile birlikte seyreden ve yoğun kızarıklıkla görülen gül hastalığından muzdariptim. Daha sonra çeşitli tedavi yöntemleriyle cildimdeki tüm akne ve kızarıklıklar iyileşti. Gül hastalığı tedavisi yöntemlerini ve nasıl iyileştiğimi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=d_ck2oND2_4 

Gül Hastalığından Kurtuldum

Tedavimin üzerinden bir yıl geçtiğinde cildimin ne kadar değiştiğini aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=nhdTxZdVBRE&t=84s 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu