Yüz BakımıVücut Bakımı

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremi, yalnızca yaz mevsiminin değil yılın bütün günlerinde kullanılması gereken bir cilt bakım ürünüdür. Artık hepimiz güneş kremlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, değil mi? Bu yazımızda güneş kremine dair merak edilen tüm konuları inceledik.

Güneş Kremi 50 Faktör

Güneş kremi, dermatologlar, estetisyenler ve cilt bakımı meraklıları tarafından güzellik rejiminizde sahip olmanız gereken en önemli ürün olarak yaygın bir şekilde savunulmaktadır. Biraz güneş kremi sürmek yeterince kolay görünse de, konuya üstün körü bir bakış atmak bile kafa karıştırıcıdır. Peki cildiniz için doğru güneş kremini nasıl seçersiniz? Aşağıda, aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel gerçekleri ve belirli endişeleriniz için en etkili ürünleri özetledik.

İki tür güneş kremi vardır, fiziksel/mineral ve kimyasal/sentetik. En temel, fiziksel veya mineral güneş koruyucuları çinko oksit ve titanyum dioksit içerir ve cilt hassasiyetleri veya iltihaplı ciltler için en uygun olanıdır. Buna karşılık, kimyasal veya sentetik güneş kremleri, oksibenzon, oktinoksat, oktisalat ve avobenzon dahil olmak üzere çeşitli sentetik bileşenler içerir. Genellikle daha hafiftirler ve melazma veya pigmentasyon hastalarına daha uygundurlar.

Yalnızca “geniş spektrumlu” güneş kremi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. UVA ışınları, yaşlanma ışınları ve UVB ışınları, güneş yanığı ışınları olarak bilinir. UVB güneş yanığına ve DNA’nızda mutasyonlara yani cilt kanserine neden olmaktan sorumluyken, UVA ışınları cildin görünümüne en çok zarar veren ışınlardır.

Evet, her gün güneş kremi sürmelisiniz. Nerede olursanız olun, UV ışınları tüm yıl boyunca, hatta soğuk, bulutlu günlerde bile mevcuttur. UVA ışınları, dünyaya ulaşan UV’nin yüzde 95’ini oluşturur. Tüm yıl boyunca aynı güçtedirler ve bulutlu günlerde bile pencerelerden cildinize nüfuz edebilirler, bu nedenle içeride bir pencerenin yanında oturuyorsanız, yine de güneş kremini uygulamalısınız. UV ışınları erken yaşlanmaya, kolajen bozulmasına ve cilt kanserine neden olur. Dışarı çıktığınızda, UV’nin cildinizdeki kolajen yıkımını başlatması sadece on dakika sürer.

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

Doktorların ve dermatologların en çok önerdiği güneş kremlerini sizler için yazdık.

Sun Bum Clear Zinc SPF 50

Sun Bum Clear Zinc SPF 50, çinko oksit kullanan ve yüzünüzle güneş arasında koruyucu bir bariyer sağlayan aloe ve E vitamini içeren mineral bazlı, fiziksel bir güneş koruyucudur. Formülün hipoalerjenik, yağsız ve doksan dakikaya kadar suya dayanıklı olması harikadır.

SkinCeuticals Physical Fusion UV Defense Sunscreen SPF 50

Hafif formül, melazmaya karşı korunmaya yardımcı olmak için demir oksit içerir, ancak aynı zamanda mevcut teninizi eşitlemeye yardımcı olacak bir renk tonuna sahiptir.

Avene High Protection Tinted Compact SPF 50

Bu, melazma hastaları için harika olan demir oksit içerir. Ayrıca, kompakt güneş koruyucusunun makyaj üzerinde kolayca yeniden uygulanmasını seviyoruz. Bu işlem,  iki saatte bir yapmanız gereken bir şey…

EltaMD UV Daily Broad-Spectrum SPF 40

EltaMD, cilde temiz bir şekilde sürülen mineral içeren harika güneş kremleri üretirken, birçok mineral güneş kremi beyaz bir renk bırakır. Nano parçacıklardan yapılan bu güneş kreminde, parçacık boyutu küçük olduğu için daha net bir şekilde uygulanır. Bu da hyaluronik asit içeriyor, bu yüzden daha kuru cilt tiplerine sahip kişiler için idealdir.

Senté Invisible Shield Full Physical SPF 52 Tinted

Senté Invisible Shield, cilt üzerinde görünmez, ağırlıksız bir ücret karşılığında kolayca devam eden ve hızla emilen hem renkli hem de renksiz bir seçenek sunar. Her iki ürünün ek bir avantajı, yüksek görünür enerjiye veya mavi ışığa karşı koruma sağlayan gelişmiş bir antioksidan karışımıdır.

Cerave Hydrating Mineral Sunscreen SPF 30 Face Sheer Tint

Güneş kremi olmadan asla evden çıkmamak gerekir. Hafif kapatıcılık için renkli bir formülasyon kullanmayı seviyorum.

Supergoop Unseen Sunscreen SPF 40

Bu, kelimenin tam anlamıyla görünmez olarak devam eden kimyasal bir güneş kremi! Gerçekten ciltte hiçbir şey yokmuş gibi hissettiriyor ve saniyeler içinde cilde emiliyor. Çok az bakım gerektiren, kullanımı kolay bir güneş koruyucu.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş kreminin faydalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Cilt Kanseri Riskinizi Azaltır

Güneş kremi cildinizi korur ve cilt kanseri ve cilt ön kanserleri geliştirme riskinizi azaltır. SPF’yi diğer güneşten korunma davranışlarıyla (koyu renkli giysiler ve güneş gözlüğü takmak gibi) birlikte uygulamak, güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerini azaltır. Aslında, Cilt Kanseri Vakfı, 15 SPF faktörlü güneş kremi uygulamanın skuamöz hücreli karsinom oluşma şansınızı % 40 ve melanom riskinizi (en ölümcül cilt kanseri) % 50 azalttığını iddia ediyor.

Güneş Yanığına Karşı Korunun

Güneş ışığının aslında iki tür zararlı ışından, UVA ve UVB ışınlarından oluştuğunu biliyor muydunuz? UVA ışınları (aynı zamanda solaryumda da kullanılır) esas olarak kırışıklık oluşumu gibi uzun süreli cilt hasarlarıyla bağlantılıdır ve ayrıca bazı cilt kanserleriyle de ilişkilidir. Ancak güneş yanığından sorumlu olan ve çoğu cilt kanserine neden olduğu düşünülen UVB ışınlarıdır. Güneş yanıkları sadece ağrılı olmakla kalmaz, aynı zamanda en ölümcül kanser türleriyle doğrudan bağlantılıdır. 

Tek bir güneş yanığı bile bir kişinin cilt kanseri riskini artırabilir. Çünkü cilt güneş ışığından gelen ultraviyole radyasyonu emdiğinde cilt hücrelerindeki genetik materyale zarar verebilir. Neyse ki güneş kremi, güneş ışığını emerek, yansıtarak veya saçarak cildi UV ışınlarına karşı korur.

İltihap ve Kızarıklıktan Kaçınmanızı Sağlar

Güneşte çok fazla zaman güneş yanığına, ciddi cilt kızarıklığına ve cildin iltihaplanmasına neden olur. Güneşten gelen ultraviyole ışınları cilde zarar verir, bu da vücut hasarı onarmak için etkilenen bölgeye daha fazla kan yönlendirirken kırmızıya döner.

Kırışıklıkların ve İnce Çizgilerin Erken Başlangıcını Önler

Kırışıklıklar, ince çizgiler ve kaz ayağı oluşumu söz konusu olduğunda en etkili koruyucu formüllerden biri güneş kremidir. UVA ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildinizi erken yaşlandırır ve kolajen ve cilt elastikiyetinin kaybına neden olur. Aslında, gözle görülür yaşlanma belirtilerinin yaklaşık %90’ına kadarı güneş hasarından kaynaklanır. SPF’yi günlük cilt bakım rutininize ekleyerek, minimum çabayla erken yaşlanma belirtilerini önlemiş olursunuz.

Lekeli Cilt ve Hiperpigmentasyondan Kaçınmanızı Sağlar

Düzensiz cilt pigmentasyonu (veya hiperpigmentasyon), cildin renklerinin değişmesi veya tutarsız bir şekilde koyulaşması anlamına gelir. Bu kalıtsal olabilir, ancak güneşe maruz kalmaktan da kaynaklanabilir. Düzenli olarak güneşe maruz kalan yüzde, ellerde ve vücudun diğer kısımlarında lekeli cilt veya koyu lekeler oluşabilir. Koyu noktalardan (güneş yanığı, kırışıklıklar ve cilt kanseri gibi) kaçınmanın basit bir yolu vardır ve çözüm sadece yazın değil, güneş kremini tüm yıl boyunca uygulamaktır. 

Güneş Kremi Tavsiyeleri

Dermatologların tavsiye ettiği güneş kremlerini sizler için araştırdık. 

Skin Better Sunbetter Sheer SPF 56 Sunscreen Stick

SkinBetter, hareket halindeyken ipeksi, şeffaf bir formülasyonda hızlı uygulamaya izin veren yeni bir pakette tamamen fiziksel, kimyasal içermeyen, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu sunar. Benzersizliği, uygulama kolaylığı ve suya dayanıklı yapısında yatmaktadır.

EleVen by Venus Williams On-The-Defense Sunscreen SPF 30

Eleven by Venus, % 100 saf mineral içeren harika bir SPF serumudur. Ayrıca tam spektrumlu çinko oksit vücut güneş koruyucuları da vardır.

Supergoop Zincscreen 100% Mineral Lotion SPF 40

Supergoop’un ZincScreen %100 Mineral Lotion güneş koruyucusunu seviyorum çünkü cildi UV ışınlarından, mavi ışıktan, kızılötesi radyasyondan ve kirlilikten korumaya yardımcı olan bir çinko oksit formülü içeriyor. Formül, mineral güneş koruyucu aktifleri maskeleyen cilt parlatıcı bir pigmente sahip neredeyse hiç var olmayan bir renk tonuna sahiptir, böylece uygulama sırasında beyaz kalıntı kalmaz.

Tizo Age Defying Fusion Tinted SPF 40

TiZo, tamamen fiziksel bir güneş koruyucudur, geniş spektrum kapsama alanı sağlar ve en hassas ve/veya akneye meyilli cilde sahip kişiler için mükemmel bir seçimdir.

PCA Skin Care Sheer Tint Broad Spectrum SPF 45

Kişisel favori güneş koruyucu ürünlerimden bir diğeri de PCA Skin’den Sheer Tint SPF 45. Bir renk tonu ile tamamen fiziksel geniş spektrumlu bir SPF koruması sunar, böylece tek başına kullanılabilir veya makyaj altına giyilebilir. Bu güneş kremi, ovaladığınızda cilt tonunuza da uyum sağlar bu nedenle çok çeşitli ciltler için uygundur.

La Roche-Posay Anthelios Tinted Mineral Ultra-Light Fluid Broad Spectrum SPF 50

La Roche-Posay Anthelios Tinted Mineral Ultra-Light Fluid Broad Spectrum SPF 50, cildinizi güneşin zararlarından korur ve cildinize doğal bir ışıltı vermek için hafifçe renklendirilir. Suya dayanıklı, kokusuz formül, yaşlanmaya da neden olabilecek serbest radikal hasarına karşı korunmaya yardımcı olan titanyum dioksit ve antioksidanların bir kombinasyonunu içerir. 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu