Yüz Bakımı

Hyaluronik Asit Nedir? Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit Özellikleri

Hyaluronik asit cilt bakımının olmazsa olmazları arasında bir numarada… Son yıllarda neredeyse hyaluronik asit olmadan herhangi bir cilt bakımı rutininden bahsedilmez oldu. Bu yazımızda hyaluronik asidi sizler için inceledik.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hepimiz hyaluronik asidin cilt bakımının vazgeçilmezi olduğunu biliyoruz ya da en azından geçen yıl boyunca her sosyal medyada, reklamda ve üründe okuduğunuz, duyduğunuz ve gördüğünüz şey bu. Evet, bu küçük bileşen genellikle dolgun, parlak bir cildin anahtarı olsa da, yine de doğru kullanılması gerekir, aksi takdirde yüzünüzü rahatsız edebilir.

Bu nedenle, hyaluronik asidin ne olduğu ve nasıl kullanılacağı hakkında resmi olarak kafa karışıklığının en üst seviyelerine ulaştıysanız, doğru yerdesiniz!

Hyaluronik Asit Serum Nedir?

Hyaluronik asit, cildinizde doğal olarak bulunan ve havadaki suyu çeken ve sünger gibi yüzünüze çeken ve cildinizin gün boyu nemli kalmasına yardımcı olan bir molekül türüdür. Su tutma kabiliyeti nedeniyle, yüz serumları, nemlendiriciler ve fondöten ve kapatıcı gibi makyaj ürünleri gibi birçok nemlendirici cilt bakım ürününde de kullanılır. Aynı zamanda botoks ve dolgu maddelerinde kullanılan bir bileşendir. Çünkü enjekte edildiğinde, cilt üzerinde olduğu gibi benzer şekilde çalışır, vücudunuzdaki suya bağlanır ve cildi dolgunlaştırır.

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Oral hyaluronik asidin cilt tonunu iyileştiren ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltan yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğuna dair kanıtlar vardır.

Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatolojisinde 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, oral hyaluronik asit ile 12 haftalık tedaviden sonra, kaz ayağı olan altmış kişi kırışıklık derinliğinde ve hacminde bir azalma yaşadı. Ayrıca cilt parlaklığını ve esnekliğini iyileştirdiler.

Çalışmada, her biri günde 120 miligram (mg) dozlanan iki farklı hyaluronan konsantrasyonu kullanıldı. İlginç bir şekilde, daha yüksek konsantrasyon sağlayanlar, daha düşük konsantrasyon verilenlere benzer sonuçlar elde ettiler, ancak daha kısa sürede.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde 2017 yılında yayınlanan bir araştırma, benzer şekilde biotin, C vitamini, bakır ve çinko içeren hyaluronik asit takviyeleri ile umut verici sonuçlar bildirmiştir.

Hyaluronik Asit Faydaları

Güzellik endüstrisinin onu bu kadar çok sevmesinin nedeni, nemi tutma konusunda sihirli görünen yeteneğinde yatmaktadır. Çalışmalar, hyaluronik asidin su molekülleri ile bağlanmada inanılmaz derecede iyi olduğunu kanıtlamıştır. Nem eksikliği, yaşlanan cildin ana suçlularından biridir bu nedenle, cildinizin nem bariyerini onarmak söz konusu olduğunda bu bileşen bir zorunluluktur.

Hyaluronik asit, hücre nemini yenilemeye ve tutmaya yardımcı olarak nemli, dolgun bir cilde yol açar.

Susuz kalmış cilt kırışıkların ana nedenlerinden biri olduğundan, hyaluronik asit kaybolan nemi geri kazandırır ve ince çizgilerin görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Hyaluronik asidin bileşimi vücudumuzdaki maddelerle çok yakından ilişkili olduğundan, büyük tahrişe neden olmayan bir dolgu maddesi olarak iyi çalışır. Zamanla doğal olarak hacim kaybeden dudaklar ve yanaklar gibi bölgelere de hacim kazandırabilir.

Bazı cilt bakım ürünlerinin aksine, hyaluronik asit cilde hızla emilir, bu da daha az ürün kaybetmeniz anlamına gelir.

Çoğunlukla hyaluronik asit tahriş edici değildir ve tüm cilt tiplerinde kullanım için güvenlidir.

Dolgu maddesi olarak kullanıldığında hyaluronik asit yaklaşık bir yıl sürer. Doğal olarak çözülür, yani bir doktor tarafından dolguyu çıkarmak için içeri girmenize gerek yoktur.

Hyaluronik asidi topikal olarak kullanabildiğiniz, enjekte ettirebildiğiniz veya takviye olarak alabileceğiniz için, nasıl ve ne zaman kullanacağınız konusunda birçok seçenek vardır.

Bazı süper cilt bakım bileşenlerinden farklı olarak, hyaluronik asit ürünleri çoğu güzellik ve eczanede mevcuttur.

Hyaluronik Asit Krem Önerileri

Bu bölümde hyaluronik asit içeren krem önerilerimizi bulacaksınız.

Neutrogena Hydro Boost Water Gel

Bu yağsız ve komedojenik olmayan Neutrogena Hydro Boost Water Gel ile kuru cildi nemlendirebilirsiniz. Hyaluronik asit ile formüle edilmiş kuru ciltler için nemlendirici, gözenekleri tıkamadan hızla emilir.

Yoğun nemlendirme sağlamak için ödüllü bir su jeli formülüdür. Kuru cildi anında nemlendirir ve söndürür, pürüzsüz ve esnek görünmesini sağlar. Yağsız formülü, tek başına veya makyaj altına pürüzsüz kadifemsi bir astar olarak uygulamanıza olanak tanır. Dermatologlar tarafından tavsiye edilen komedojenik olmayan yüz nemlendirici kremdir. Cildin günden güne pürüzsüz, esnek ve nemli görünmesini sağlamak için uzun süreli nem sağlar. Bu jel kremi, cildinizi temizledikten sonra yüz ve boyuna eşit olarak uygulayınız.

Peter Thomas Roth Water Drench Hyaluronic Acid Moisturizer

Yetmiş iki saate kadar nemlendirme sağlamaya yardımcı olan çığır açan bir bileşen olan Pentavitin® içeren, yumuşak, hafif % 30 hyaluronik asit kompleks içeren bir kremdir. Bu krem normal, kuru, karma ve yağlı cilt tipleri için uygundur. Bu krem ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar, kuruluk ve düzensiz dokuyu iyileştirir. 

Skinfix Barrier+ Triple Lipid-Peptide Face Cream

Parlatma, sıkılaştırma ve dolgunlaştırma için aktif lipidler, peptitler, küçük parçacıklı hyaluronik asit ve zengin shea yağı içeren derinlemesine nemlendirici yüz nemlendiricisidir. Bu ürün normal, kuru ve yağlı cilt tipleri için idealdir. Ciltteki kuruluğu giderir ve cildi nemlendirir. Ciltteki elastikiyet kaybını giderir ve sıkılaştırır. İnce çizgiler ve kırışıklıkları soldurur.

Bu kremin içindeki nemlendirici üçlü lipid kompleksi, seramid ve yağ asidi seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olan benzer lipid dolgu maddeleri görevini görür. 

Sıkılaştırıcı nutri-peptid karışımı, amino asitler, kızarıklığı ve hassas cildi en aza indirmek için cilt bariyeri sağlığını destekler.

Dolgunlaştırıcı yosun hyaluronat karışımı ise derin nemlendirme, nemli ve cam benzeri cilt için küçük parçacıklı hyaluronik asittir.

Hyaluronik Asit Kullananlar

Hyaluronik asit kullanan kişiler genel olarak ciltlerinin sağlıklı, nemli, parlak, ışıltılı ve dolgun olduklarını belirtiyorlar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu