Yüz Bakımı

Kollajen Nedir? Kollajen Cilde Faydaları Nelerdir?

Kollajen Özellikleri

Kollajenin sağlığa faydaları artıyor ve gittikçe daha fazla insan kolajenin ardındaki bilimin derinliklerine dalıyor. Şimdiye kadar bir dizi farklı kolajen türü olduğunu duymuş olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bu farklı tipler, esasen, kolajenin kaynaklandığı vücut bölgesini temsil eder.

Kollajen nedir daha iyi anlamak için, aşağıda bu kolajen türlerini ve benzerliklerini ve farklılıklarını inceleyeceğiz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kollajen Cilde Faydaları

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, cildinize neyin iyi geldiğini ve neyin yaramadığını tam olarak bilmeniz gerekir. Farklı cilt tipleri – normal, kuru, yağlı ve karma – sahip olduğunuz cilt tipine bağlı olarak uygulayabileceğiniz belirli cilt bakım rutinleri vardır.

Ancak, cilde sağlam yapıyı neyin sağladığını ve cildin sağlıklı olmasına nelerin katkıda bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Vücutta bol miktarda bulunan ve tüm vücut protein içeriğinin %25 ila %35’ini oluşturan kolajen proteindir. Kollajenin cilt, kemikler, dişler, tendonlar ve bağların yapı taşı olduğu için cilt için birçok faydası vardır. Gerekli miktarda bulunması cildinizin genç ve kırışıksız kalmasına yardımcı olacaktır. Kollajenin cilde çeşitli faydaları vardır ve daha iyi anlamak için bunlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Kollajen Cilt Sağlığını İyileştirir

Zaten anlayabileceğiniz gibi, kolajen vücudumuzun cildi, kemikleri ve kasları için önemli bir bileşendir. Kolajen, cildinizin elastikiyetini etkiler ve cildin nemlenmesine fayda sağlar, bu da bakımlı bir cilde katkıda bulunur. Yaşlandıkça, kolajen üretimi azalır ve bu da kırışmaya ve kuruluğa yol açar. Böyle bir durumda, vücudunuzdaki kolajen kaybını telafi edecek uzman onaylı ve reçeteli kolajen takviyelerine başvurabilirsiniz.

Kollajen Kas Kütlesini Artırır

Kollajen, dokunun yüzde bir ila ikisini oluşturur ve güçlü, eğimli kasların ağırlığının yüzde 6’sını oluşturur. Kolajen takviyeleri üzerinde yapılan araştırmalar, kas kütlesini artırmaya yardımcı olduklarını belirtiyor. Ayrıca sarkopeniden muzdarip kişilerde kas kütlesini arttırdığı gösterilmiştir. Bu durumda, ilerleyici ve genel bir iskelet kası kütlesi ve gücü kaybı vardır ve fiziksel bir sakatlık, düşük yaşam kalitesi ve ölüm ile sıkı bir şekilde ilişkilidir.

Kollajen Yara İyileşmesine Yardımcı Olur

Kolajen cilt yapılanması için doğal bir protein kaynağı olduğu için yaranın iyileşmesine yardımcı olmada büyük rol oynar. Öngörülen miktarlar ve rehberlik ile tedavi edilirse, ampütasyon gibi aşırı durumlardan kaçınabilecek takviyeler yoluyla harici olarak sağlanabilir. Kollajen, yarayı steril tutar ve daha sonra yara enfeksiyonunu önler. Bir yanık yarasını tedavi ederken, iyileşme sürecinde bir yaralanmanın yüzeylerinde oluşan granülasyon dokusu – bağ dokusu ve mikroskobik kan damarı, yanık üzerinde hızla oluşur ve cildinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Rekonstrüktif Cerrahi Kullanımlar için Kollajen

Kollajen, tıbbi amaçlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır; bu durumda, ciddi yanıkların ve yaraların tedavisinde yardımcı olan kolajen kullanılarak yapay derinin oluşturulduğu rekonstrüktif cerrahi kullanımlar. Kolajen ayrıca yara iyileşmesinde de kullanılır.

Vücuttaki yeterli miktarda kolajen, sadece cilt dışında başka şekillerde de yarar sağlar. Kollajenin cilt ve tırnakların daha iyi sağlığına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Kolajen ayrıca tırnakların gücünü arttırır ve saçınızın kalitesini iyileştirir.

Kollajen Tipleri Nelerdir?

Pek çok farklı kolajen türü olsa da, takviyelerde bulacağınız en yaygın kolajen türleri Tip 1 Kollajen ve Tip 2 Kollajen’dir. Bu farklı kolajen türlerini, doğrudan kemikten kıkırdak yemek, kemikte balık tüketmek, organ etleri yemek veya kemik suyu içmek gibi kemiğe aşılanmış gıdaları tüketerek diyetinizdeki sağlıklı proteinlerden alabilirsiniz. Kolajen seviyenizi arttırmanın daha da kolay bir yolu, tam gıda kolajen takviyesi almaktır. Aşağıda, farklı kolajen türlerini daha ayrıntılı olarak inceliyoruz.

Tip 1 Kollajen Nedir?

Tip I kollajen vücuttaki en yaygın kollajen türüdür. Cildinizdeki, saçınızdaki veya tırnaklarınızdaki kolajen düzeylerini korumakla ilgileniyorsanız, muhtemelen düşündüğünüz kolajen türüdür. Tüm kolajen türleri gibi tip 1 kolajen düzeylerinin de dikkate değer olduğunu belirtmekte fayda var. Yaklaşık 25 yaşından sonra azalmaya başlar. Bağ dokularında çok yaygın olduğu için, genellikle tip I kolajenin azalmasını ve bunun sonucunda sarkma cilt, ince çizgiler, kırılgan tırnaklar ve saç seyrelmesi gibi özelliklere neden olduğunu görürüz. Ancak tip I kolajen sadece güzellikle ilgili bir madde değildir. Aynı zamanda tendonların, organların ve kemiklerin önemli bir bileşenidir. Bu, onu herhangi bir diyet veya sağlıklı yaşam rutininin hayati bir bileşeni yapar. Kollajen peptitler, esas olarak tip I kolajenden oluşur.

Tip 1 Kollajen Ne İşe Yarar?

Kollajen tip I (doğal) deride, kan damarlarında ve diğer dokularda bulunan bir proteindir. Takviyelerdeki çoğu kolajen tip I ineklerden gelir. Ancak yumurta kabuğu zarlarından, balıklardan ve diğer kaynaklardan da gelebilir.

Kolajen tip I en yaygın olarak sağlıklı cilt, saç ve tırnakları desteklemek için kullanılır. Osteoartrit ve skleroderma adı verilen bir durum için araştırılmıştır. Ancak herhangi bir kullanımı destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur. Kollajen tip I’i kolajen tip II, kolajen peptitleri veya jelatin ile karıştırmamalısınız.

Tip 2 Kollajen Nedir?

Takviyelerde bulunan diğer bir yaygın kolajen türü, tip 2 kolajendir. Vücutta tip I’den biraz daha az yaygın olmasına rağmen, tip II kollajen son derece önemlidir. Kıkırdağın ana bileşenidir ve iskelet sistemi için son derece sağlıklıdır. Eklemlerine güvenmesi gereken aktif kişiler, diyetlerine tip II kolajen ekleyebilir. Kıkırdak kollajenimiz, tip II kollajenden oluşur.

Tip 2 Kollajen Markaları

Tip 2 kollajen markalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Mindbodygreen Beauty And Gut Collagen+

Genç bir cilt, sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için tek adımlı güzellik rutinidir. Yenilikçi karışım, yüksek etkili kolajen fondötenine dayanmaktadır ve 17,7 gram merada yetiştirilmiş, otla beslenmiş sığır kolajen peptitleri (tip I ve III sağlar) sağlar. Ancak daha sonra bütünsel içten dışa destek için hem besinler hem de botanik biyoaktifler olmak üzere çeşitli hedeflenen bileşenlerle katmanlanır.

Gelişmiş kolajen üretimi ve antioksidan desteği için C ve E vitaminleri, cilt nemlendirmesi için hyaluronik asit, protein yapı taşı L-glutamin, güzellik ihtiyaçlarınız için biotin ve detoksifikasyonu desteklemek ve savaşmak için zerdeçal özünden elde edilen kurkumin ve brokoli tohumu özünden elde edilen sülforafan vardır.

Natural Force Marine Collagen Peptides

Sığır kolajen peptitleri en etkili olma eğilimindeyken, genel olarak bir peskatarya diyeti uyguluyorsanız, deniz kolajenleri tam size göre olacaktır. Her zaman, sürdürülebilir kaynaklı morinadan gelen bunun gibi vahşi yakalanmış kaynaklardan elde edilen peptitleri bulmalısınız. Ayrıca bu markanın şeffaflığını da seviyoruz. 

Zuma Collagen Precursor

Pekala, şunu söyleyerek başlamalıyız. Vegan kolajen diye bir şey yoktur – inekler, balıklar, tavuklar kesinlikle vegan değildir. Bulabilecekleriniz, doğal, endojen (vücudunuzdaki) kolajen üretiminizi küratörlü formüllerle destekleyen vegan takviyeleridir. Bu özel takviye paketi, kolajen sentezi için gerekli bir antioksidan olan sağlıklı bir dozda C vitamini ve ayrıca bir B vitamini içerir. Bu dizinin toplamda 8 kapsül içerdiğini belirtelim.

Thrive Market Matcha Mint Grass-Fed Collagen Peptides

Lezzet çeşitlerine gelince, çikolatalı ve sade kollajen çok popüler. İşte bu yüzden bu ferahlatıcı matcha nane seçeneği bizi hoş bir şekilde şaşırttı. Baz 10 gram merada yetiştirilmiş, etik kaynaklı sığır kollajenidir (bunlar da amino asit profilini listelerler) ve kullanılan tatlandırıcı keşiş meyvesinden çıkarılır. Matcha sayesinde, sabahları biraz güçlenmesi için porsiyon başına altı miligram kafein bile içerir.

Orgain Collagen Peptides

Daha ucuz bir seçenek arıyorsanız, bu Orgain tozu, porsiyon başına 20 gram sığır kaynaklı kollajen peptidi daha uygun bir fiyata sunar. Ayrıca bunda sadece kolajen alıyorsunuz  ve sağlığınızı destekleyecek ek içerik yok. Aromasız çeşidi sevmiyorsanız, aromalı bir içecekle karıştırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Dose & Co. Dairy-Free Collagen Creamer Powder

Kolajen almanın en popüler yollarından biri onu sabah kahvenizle karıştırmak olduğundan, birçok insan zengin bir kremayı tercih eder. Bu süt içermeyen toz seçeneği, 10 gram sığır kollajeni (biraz düşük ama krema için uygundur) sunar ve daha sonra bir doz sağlıklı yağ için hindistan cevizi sütü tozu ve bir miktar doğal vanilya aroması ile karıştırılır. 

Kollajen Tablet Önerileri

Bu bölümde en iyi kollajen tablet önerilerimizi bulacaksınız.

Vida Glow Original Natural Marine Collagen Supplement

Aktifleştirilmiş kolajen peptitlerle yapılan Vida Glow’un formülleri, içeceğinize karıştırılabilir veya yiyeceklere eklenebilir. Ayrıca, kullanımı kolay poşetlerde satılır.

Vital Proteins Collagen Peptides

Jennifer Aniston, bu biyoyararlı kolajen formülünü cildinin ışıltısı için kullanıyor. Birçok ünlünün cildinin pırıl pırıl parlamasını ve sağlıkla ışıldamasını kollajene bağlı olduğunu belirtelim. 

Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex Tablets

BioCell Collagen II adı verilen patentli bir bileşen sayesinde, bu kapsüllerin kolajeni artırdığı ve ince çizgileri yumuşattığı klinik olarak gösterilmiştir. Ayrıca sıkı ve dolgun bir cilt için C vitamini ve hyaluronik asit içerirler.

Bare Biology Skinful Collagen Powder

Bare Biology’nin Skinful takviyesi, hidrolize yabani morina balığı derisinden kolajen kullanan, peptitleri yüksek ısıya dayanabildiğinden çorbalara, yahnilere ve diğer yiyeceklere de harika bir şekilde eklenir.

Beauty Pie Hydrolyzed Marine Collagen Peptides

Geldikleri gibi lezzetli olan bu meyve ile aşılanmış aroma, gerçekten işe yarayan bir ürün için hidrolize deniz kollajenini biotin ve C vitamini ile birleştirir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu