Yüz Bakımı

Krem ile Losyon Arasındaki Fark Nedir?

Krem ile Losyon Karşılaştırması

Cildimizin ihtiyaç duyduğu en temel bakım ürünlerini genelde kremler ve losyonlar oluşturur.

Kozmetik dünyamızın vazgeçilmezi bu ürünleri doğru zamanda doğru şekilde kullanmak en az ürünlerin kalitesi kadar önemlidir.
Krem olarak kullandığımız nemlendiriciler, güneş kremleri, yüz ve vücut kremlerinin aynı zamanda losyon formları da bulunmaktadır. Krem ve losyon kullanımı genelde mevsime ve cildin ihtiyacına göre değişmelidir.

Krem ile losyon arasındaki en temel fark kremler derinlemesine cilde etki ederek emilim sağlarken, losyonlar daha hafif ve cilt yüzeyine yakın alanda emilim sağlarlar. Kremler, yağ ve su bileşiminden oluşan yarı katı yapıya sahip yavaş emilen formülasyonlardır. Genelde kuru ve normal ciltler için tasarlanırlar. Yüksek düzeyde koruma ve nemlendirme sağlarlar. Yoğun ve kalın bir yapıya sahip oldukları için kış aylarında veya soğuk havalarda kullanımları daha uygundur. Özellikle kırışıklık ve akne problemlerinde iyi etki göstermektedirler.

Losyonlar ise, yine temelde yağ ve su bileşiminden oluşurlar. Fakat daha az yağlı ve kolay emilen bir yapıya sahiptirler. Cilt yüzeyine yakın yerde emilim sağladıkları için cilt gözeneklerini tıkamazlar ve cildi ferahlatıcı etkileri nedeniyle yaz aylarında kullanılmaları önerilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu