Sağlık & Estetik

Oil Pulling (Yağ Çekme) Nedir?

Oil Pulling (Yağ Çekme) Ne İşe Yarar?

Oil Pulling (Yağ Çekme) işlemi Ayurvedik bir sağlık uygulamasıdır. Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5000 yıllık tarihinde Ayurveda tıbbı kadim bir şifa sistemi olarak binlerce yıldır insan bedeninin doğuştan sahip olduğu özellikleri hayat boyu doğa ile dengeli ve zinde tutmaya yardımcı olan antik bir sağlık sistemidir. Günümüzde alternatif tıp olarak adlandırılır.

Ayurveda köken olarak Ayur (Hayat) ve Veda( Bilgi) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş ‘’Yaşam Bilimi’’ anlamına gelmektedir.

Ayurvedik tıbbın önceliği hastalıkları önleme , sağlığı koruma ve tedavi şeklindedir. 

Ayurvedik tıpta hastalığa sebep olan etkenlerin bedensel ve zihinsel dengesizlikten kaynaklandığına inanılır. Bu dengesizliğin düzeltilmesinde yaşam biçiminin değiştirilmesi, bitkisel içerikli formüller ve diyet gibi yöntemlerle bedenin dengesinin sağlanması amaçlanır.

Oil Pulling (Yağ Çekme) olarak bilinen yöntemde, eski Hindistan’da Ayurveda tıbbında kullanılan geleneksel bir halk ilacıdır. Ağızda çalkalamaya benzer bir şekilde, ancak çok daha uzun bir süre boyunca yağın ağızda dolaşmasını içeren bir ağız sağlığı rutinidir. 

Oil Pulling (Yağ Çekme) Nasıl Yapılır?

Bu işlemi günde iki kez sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Yağ çekme işlemini Hindistan Cevizi yağı, Susam Yağı veya kolay olması açısından Zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Hindistan Cevizi yağının tadı daha iyi olduğu için tercih edilebilir.

Sabah aç karnına 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağını ağzına alarak 20 dk boyunca ağzınızda gezdirerek ve çalkalayarak yutmadan tükürmelisiniz. Gargara yapmadan ağzınızda çevirerek uygulamanız midenizin bulanmaması ve yutmamanız için önemlidir. Sonrasında ağzınızı ılık bir suyla çalkalayıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Hindistan Cevizi Yağı bitkisel olduğu için ağzınızda kalıntılarının olmasında bir sakınca yoktur. Yağ borularınızı tıkayabileceğinden lavaboya tükürmeyin. Kullanılmış yağı çöp kutusuna atabilirsiniz.

Oil Pulling (Yağ Çekme) Faydaları Nelerdir?

  • Ağızda ve dişlerdeki zararlı bakterilen atılmasını sağlar.
  • İltihaplanma ve diş eti kanaması gibi sorunları azaltır.
  • Ağız kokusu ve diş çürümelerini azaltır.
  • Diş üzerinde oluşan plakların azalmasına yardımcı olur.
  • Ayurveda dilin, böbrekler, kalp, akciğerler ve ince bağırsak gibi organların sağlığı üzerinde etkisi olduğunu varsayarak toksik ağır metallerin tükürük ile atılmasını sağlar.

Yağ Çekme yöntemi genel olarak bitkisel içerikli bir yöntem olduğu için herkesin rahatlıkla uygulayabileceği ve düzenli uygulamada fayda sağlayabileceği bir yöntemdir. Fakat Hindistan Cevizi alerjisi olanların bu yöntemi kullanması güvenli değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu