Sağlık & Estetik

Rosacea Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Rosacea Nedir?

Rosacea ciltteki kızarıklık ve kırmızı lekeler olarak görülen bazen aknelerin de görülebildiği bir cilt hastalığıdır. Bu yazımızda Rosacea hastalığı hakkında merak edilen her şeyi sizler için yazdık.

Rosacea Nedir?

Rosacea, cildinizi ve bazen de gözlerinizi etkileyen uzun süreli bir hastalıktır. Kızarıklık ve sivilcelere neden olur. Rosacea en çok kadınlarda ve açık tenli kişilerde görülür. En sık orta yaşlı ve yaşlı yetişkinleri etkiler. Çoğu durumda, rosacea sadece yüzü etkiler. Rosacea belirtileri arasında yüzün sık kızarması veya kızarması, derinin altında küçük, kırmızı çizgiler, akneler, şişmiş bir burun, genellikle alın, çene ve yanaklarda kalınlanmış deri, kırmızı, kuru, kaşıntılı gözler ve bazen görme sorunları vardır.

Kimse rosaceaya neyin sebep olduğunu bilmiyor. Çok stresliyseniz veya ailenizde rosacea varsa, buna sahip olma olasılığınız daha yüksek olabilir. Rosacea tehlikeli değildir. Çeşitli tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Rosaceae Ne Demek?

Rosacea, genellikle sadece yüzü ve gözleri etkileyen yaygın bir kronik cilt rahatsızlığıdır. Bazen boyun, göğüs veya diğer alanlarda da görülebilir. Kızarıklık, sivilce ve kırık kan damarları ile karakterize olan rosacea, orta yaştan sonra (30 ila 60 yaşları arasında) başlama eğilimindedir. Açık tenli kişilerde ve menopozdaki kadınlarda daha sık görülür.

Rosacea Belirtileri

Rosacea yani gül hastalığı genellikle yüz derisinin kolay kızarması ile başlar. Sonunda, burun çevresinde kızarıklık devam edecektir. Sonra yüzün geri kalanına yayılır. Rosacea’nın çeşitli klinik semptomları vardır. Bu farklı semptomlara göre dört tipte sınıflandırılır. Prerosacea tipi yüz ve boyunda sık sık kızarıklık ve kızarma atakları olarak görülür. Vasküler rozasea, yüz derisinin altındaki kan damarlarının şişmesi, cildin şişmesine ve ısınmasına neden olur. Inflamatuar rosacea yüzde sivilce ve genişlemiş kan damarlarının oluşumu ile seyreder. Rinofima ise burun ve yanaklarda genişlemiş, şişkin kırmızı bir buruna neden olan genişlemiş yağ bezleri ile seyreder ve neredeyse sadece erkeklerde görülür.

Ayrıca rosacea sıklıkla gözü ve göz kapağını etkiler. Rosacea yüzünden gözlerde kızarıklık, yanma hissi, kaşıntı hissi, batma hissi ve iltihap oluşabilir.

Rosacea Lazer Tedavisi

Rosacea için özel tedaviyi belirlemek için doktor, size, yaşınız, genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz, kızarıklığın kapsamı, belirli ilaçlara, prosedürlere veya terapilere karşı toleransınız, döküntü seyri için beklentiler ile fikriniz veya tercihiniz gibi soruları sorabilir. Tedavinin amacı rosacea ile ilişkili semptomları kontrol etmek ve hastalığı hafifletmektir. Doktor size farklı tedavileri önerebilir. Diyet değişiklikleri (örneğin, kafein, baharatlı yiyecekler ve alkol gibi cildin kan damarlarını genişleten yiyeceklerden kaçınmak), topikal ve oral antibiyotikler, reçeteli kremler veya losyonlar, glikolik asit peelingleri, lazer tedavisi, dermabrazyon ve elektrocerrahi gibi tedavi yöntemleriyle rosacea tedavi edilebilir. 

Rosacea tedavisinde kullanılan Veloce BB Lazer tekniği ile alınan oldukça iyi sonuçlara linkten ulaşabilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=d_ck2oND2_4 

Rosacea Krem Önerileri

Rosacea Krem önerilerimizi bu bölümde bulabilirsiniz.

SkinMedica Redness Relief CalmPlex

Bunu, tüm cilt tipleri için uygun çok yönlü ideal rosacea nemlendiricisi olarak düşünebilirsiniz. Bu ultra sakinleştirici, komedojenik olmayan yüz nemlendiricisi tahriş edici değildir ve niasinamid içerir.

Bu anahtardır, çünkü niasinamid cilt bariyerini iyileştirebilir ve cildi nemlendirebilir, bu da ortamdaki rosaceayı tetikleyebilecek tahriş edici maddelere maruz kalmayı potansiyel olarak azaltabilir. İlk sürdüğünüzde cildinizi biraz sıcak hissettirmesiyle bilinir, bu da cildiniz zaten kızarmışsa can sıkıcı olabilir.

Eucerin Redness Relief Night Cream

Hafif ama güçlü olan bu yatıştırıcı jel krem, cildin görünümünü iyileştirmek için gece boyunca çalışır. Kan damarlarını stabilize eden, kızarıklığı ve kızarmayı azaltmaya yardımcı olan meyan kökü özü içerir. Bazı kullanıcılar hassas ciltlerinde yanma hissine neden olduğundan şikayet ederler. Endişeniz varsa, önce bir yama testi yapınız.

Aveeno Ultra Calming Daily Moisturizer Sunscreen, SPF 30

Güneş ışığı rosacea semptomlarını tetikleyebilir bu nedenle güneş kremi yıl boyunca bir zorunluluktur. Bu yatıştırıcı yüz nemlendiricisi, hem UVA hem de UVB güneş ışınlarına karşı koruyan mineral güneş kremlerinde tahriş etmeyen bir bileşen olan çinko oksit içerir.

TULA Super Soothe Calming Moisturizing Lotion

Jüri, probiyotik bazlı cilt bakımının rosacea’ya kesinlikle yardımcı olup olmayacağı konusunda hala kararsız, ancak bazı araştırmalar denemeye değer olduğunu öne sürüyor. Bu tahriş etmeyen formül, yatıştırıcı salatalık, aloe ve kolloidal yulaf ezmesinin yanı sıra iltihaplanma ve kızarma ile savaşmak için bir miktar probiyotik bakteri sunar.

IT Cosmetics Your Skin But Better CC+ Krem, SPF 50+

Hyaluronik asit, cildi dolgunlaştırır ve nemlendirir. Bu kremin içindeki aloe vera ise cildinizde ağır hissettirmeden kızarıklığı gizlemek için yeterli kapatıcılık sunan bu CC kremde yatıştırır ve 40 renk seçeneği ile cildinize uygun olanı bulmak çok kolay.

Rosacea Nasıl Önlenebilir?

Size rosacea teşhisi konduysa, aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir. 

  • Stres, hava durumu veya belirli yiyecek veya içecekler gibi tetikleyicilerin kaydını tutmalısınız.
  • Daima UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyan ve güneş koruma faktörü (SPF) 15 veya daha yüksek olan bir güneş kremi kullanmalısınız.
  • Yüzünüzde tahriş edici ürünler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
  • İlaçlarınızı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Rosacea Tedavisi

Yıllarca akneler ile seyreden rosacea hastalığı ile ilgili pek çok tedavi yöntemi denemiş biri olara en iyi sonuçları Veloce BB Lazer tedavisi ile aldım. Veloce BB Lazer ciltteki kızarıklık ve kırmızı lekeleri, akneleri hafifletir. Cilt tonunu eşitler. Ayrıca ciltteki kırışıklıkları gidermek için kolajen üretimini tetikler. Bu özel işlem için Veloce BB Lazer olarak da bilinen Thulium Lazer -1927 nm dalga boyu kullanılır. İşlemden sonra cildiniz sanki BB krem ​​sürmüş gibi göründüğü için BB Lazer denir.

Veloce BB Lazer tedavisi için öncelikle doktor, yüzünüzü iyice temizleyecek ve topikal anestezi uygulayacaktır. 20 dakika sonra anestezik krem ​​çıkarılır. Doktor, Veloce BB Lazer ile cildinizi tedavi eder. Cildinize iyileştirici bir maske uygulanır. Maske 15 dakika sonra çıkarılır. Yüzünüze soğutucu bir maske uygulamak için bir kez daha temizlenir. Ardından cildinize soğutucu bir maske uygulanır. Son olarak klinikten ayrılmadan önce güneş kremi uygulanır.

Tedavi sonrasında ciltte hafif kızarıklık meydana gelebilir ancak geçecektir. Kuruluk yaşanabilir (herhangi bir lazer tedavisinden önce kuruluğu önlemek için kimyasal peeling önerilir). Ölü deride pul pul dökülme meydana gelebilir. Tedavi sonrası güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Tedaviden hemen sonra gözle görülür sonuçlar elde edilir. İnatçı pigmentasyonun iyileştirilmesi, genel cilt tonunun beyazlatılması, gözenek ve kırışıklık sıkılaştırma gibi sonuçlar alınır. 

https://www.youtube.com/watch?v=nhdTxZdVBRE&t=84s 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu