Kişisel Gelişim

Uyku Meditasyonu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Uyku Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Uyku Meditasyonu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Uyku meditasyonu, her zaman daha kaliteli ve iyi uyumanızı sağlar. Daha iyi uyku, stresi azaltmaya ve bağışıklık sistemini geliştirmeye katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, stres ve endişe ile mücadele ediyorsanız, dinlendirici bir uykuya ulaşmak zor olabilir. Sadece zihninizi susturmak zor olabilir. Uykuyla ilgili birçok sorun, gece düşünme süreçlerinizle başlar. Uyku meditasyonunun yardımcı olabileceği yer burasıdır. Bu yazımızda uyku meditasyonunu ele aldık. 

Meditasyon Uyku İçin İyi Mi?

Yönlendirmeli uyku meditasyonu, endişe verici düşüncelerden kurtulmanıza ve yatmadan önce vücudunuzu rahatlatmanıza yardımcı olan bir yöntemdir. Diğer meditasyon biçimleri gibi, bu uygulama da odağınızı düşüncelerden vücudunuzdaki duyumlara odaklamayı içerir. Düzenli yönlendirmeli uyku meditasyonu uygulamasının uykuyu iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu bilgi, bu yöntemin, uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sorunlarını azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz önemli bir strateji olduğu anlamına gelir.

Basit bir ifadeyle, uyku meditasyonu, uykudan önce, genellikle yatakta uzanırken meditasyon yapmak anlamına gelir. Uyku meditasyonunu kendi başınıza uygulayabilirsiniz, ancak yönlendirmeli uygulama genellikle sizi, yönlendirmeli uyku meditasyonunun adımlarında yönlendiren bir ses kaydını dinlemeniz anlamına gelir.

Yönlendirmeli uyku meditasyonunun amacı, vücudunuzdaki endişe verici düşüncelerin ve gerginliğin uykunuz üzerindeki etkisini azaltmaktır. Odağınızı nasıl değiştireceğinizi ve vücudunuzu nasıl gevşeteceğinizi öğrenerek, düşme ve uykuda kalma yeteneğinizdeki gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız.

Derin Uyku Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Derin uyku meditasyonu yapmak için yönlendirmeli bir teknik deneyebilirsiniz. Yönlendirmeli uyku meditasyonunda, sakin bir ses tonu olan kişi size çeşitli direktifler verir. Bu meditasyonu yaparken, dikkatinizi bir çapaya (genellikle nefese) odaklamalısınız. Böylece zihni sakinleştirir ve aşırı aktif düşüncelerden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Yönlendirmeli uyku meditasyonunda karakter yolculuğu boyunca seyahat ederken, tamamen şimdiki ana dalmış durumda olursunuz. Buradaki düşünce, dinleyicinin uyku hikayesinin karakteriyle birlikte uykuya dalmasını sağlamasıdır.

Yönlendirmeli uyku meditasyonunun değindiği bir diğer farkındalık öğesi de beden farkındalığı ve rahatlamadır. Bu meditasyonda genellikle anlatıcı, zihni sakinleştirmeye ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olmak için dinleyiciye kısa bir vücut tarama alıştırması yaptırır. Hikaye boyunca, dinleyici de hislerini tarar.

Uyku Meditasyon Müziği

https://www.youtube.com/watch?v=6uDF1deUqJY 

Meditasyon Müziği Uyku

https://www.youtube.com/watch?v=y241olKb8O0 

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu