Kişisel Gelişim

Yoga Nedir?

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga yaptıysanız, muhtemelen daha rahatlamış hissediyorsunuzdur. Yoga uzmanlığı seviyeniz ne olursa olsun, düzenli olarak pratik yapıyorsanız, tepeden tırnağa daha iyi hissedebilirsiniz.

Yoga, her yaştan insan için fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sunar ve eğer bir hastalık geçiriyorsanız veya kronik bir durumla yaşıyorsanız, yoga, tedavinizin ayrılmaz bir parçası olabilir ve potansiyel olarak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Bir yogi ya da yogini, hastalarla çalışabilir ve tıbbi ve cerrahi tedavileriyle birlikte çalışan bireyselleştirilmiş planları bir araya getirebilir. Bu şekilde yoga, iyileşme sürecini destekleyebilir ve kişinin semptomlarını gidermeye ve daha az sıkıntı ile yaşamasına yardımcı olabilir.

Yoga Faydaları

Yoga gücü, dengeyi ve esnekliği arttıran bir sistemdir. Yavaş hareketler ve derin nefes alma kan akışını arttırır ve kasları ısıtır, poz verirken güç oluşturabilir.

Yoga, sırt ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Yoga, bel ağrısı olan kişilerde ağrıyı hafifletmek ve hareketliliği geliştirmek için temel germe kadar iyidir. American College of Physicians, kronik bel ağrısı için birinci basamak tedavi olarak yogayı önermektedir.

Yoga artrit semptomlarını hafifletebilir. Johns Hopkins’in yakın tarihli 11 çalışmasının gözden geçirilmesine göre, nazik yoganın artritli kişilerde hassas, şişmiş eklem rahatsızlıklarının bir kısmını hafiflettiği gösterildi.

Yoga kalp sağlığına fayda sağlar. Düzenli yoga uygulaması, daha sağlıklı kalplere katkıda bulunarak stres düzeylerini ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir. Yüksek tansiyon ve aşırı kilo da dahil olmak üzere kalp hastalığına katkıda bulunan faktörlerin birçoğu yoga yoluyla da ele alınabilir.

Yoga, daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için sizi rahatlatır. Araştırmalar, yatmadan önce tutarlı bir yoga rutininin doğru zihniyete sahip olmanıza ve vücudunuzu uykuya dalmaya ve uykuda kalmaya hazırlamanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yoga, daha fazla enerji ve daha parlak ruh halleri anlamına gelebilir. Yoga rutinine girdikten sonra artan zihinsel ve fiziksel enerji, uyanıklık ve coşku artışı ve daha az olumsuz duygu hissedebilirsiniz.

Yoga, stresi azaltmanıza yardımcı olur. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, bilimsel kanıtlar yoganın stres yönetimini, zihinsel sağlığı, farkındalığı, sağlıklı beslenmeyi, kilo vermeyi ve kaliteli uykuyu desteklediğini göstermektedir.

Yoga Hareketleri

Bu bölümde en sık kullanılan yoga pozlarını anlatacağız.

Tadasana

Ayaklarınızı bitişik veya kalça genişliğinde ayrı durun. Ayaklarınızı kaldırın ve parmak uçlarınızda durun. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın, kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekin ve başınızın tepesini kaldırın. Uyluklarınızı birleştirin, göbek deliğinizi içeri çekin ve omurga boyunca uzatın. Avuç içlerinizi odanın önüne bakacak şekilde çevirin ve kollarınızı yukarı elma toplar gibi kaldırın. Çenenizi gevşetin ve kaşınızı açın. Rahat nefes alın. Orada duruyormuş gibi görünebilirsiniz ama değil. Bu, diğer tüm pozlar için plandır. Dengeyi destekler ve dikkatinizi şimdiki ana yönlendirir.

Utkatasana

Tadasana pozu ile başlayın. Nefes alırken kollarınızı kaldırın, parmaklarınızı açın ve parmak uçlarınızla yukarıya ulaşın. Nefes verirken, sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi arkanıza yaslanın ve oturun. Ağırlığınızı topuklara doğru kaydırın ve omurga boyunca uzatın. Nefes alırken, kollarınızı kaldırın ve uzatın. Nefes verirken, pozda kalın.

Bu pozda biraz kaldıkça yanmayı hissedeceksiniz. Bu poz genellikle bacaklarınızı, sırtınızı ve omuzlarınızı güçlendirir. Bir bonus olarak, uyluklarınız çok çalıştığı için kaslarınız gelişiyor. Sadece nefes almayı unutmayın.

Uttana shishosana

Önce karın üzerine dümdüz yatın. Avuç içlerinizi içeri bakacak şekilde ellerinizi ve kollarınızı düz zemine yerleştirin. Ayaklarınızı kalçalarınızın altına kadar çekin ve geriye doğru adım atın, vücudunuzla dik bir açı oluşturun, omurga zemine paralel olsun. Ayaklarınızı yere sabitleyin ve uyluklarınızdan kaldırın. Gövdenizin yanlarını uzatmak için kalçalarınızı ellerden uzağa doğru uzatın. Kollarınızın dış kısmını sıkın ve başınızın tepesinden uzatın.

Bu poz, yoganın vazgeçilmezidir ancak yeni başlayanlar için zor olabilir. Bu değişiklik, klasik pozla aynı faydaları paylaşıyor – üst vücudunuzdaki tüm ağırlık olmadan hamstringi germek, omuzları açmak ve omurgada uzunluk oluşturmak.

Adho Mukha Svanasana

Dört ayak üzerinde, ellerinizi önünüzde durun. Omurganızı uzatmak için ayak parmaklarınızı sıkıştırın ve kalçalarınızı yukarı ve geriye doğru kaldırın. Hamstringleriniz gerginse, ağırlığınızı tekrar bacaklara vermek için dizlerinizi bükün. Parmaklarınızı geniş açın, ellerinize bastırın ve kollarınızı pazılarınız birbirine bakacak şekilde döndürün. Uyluklarınızı arkanızdaki duvara doğru bastırın.

Bu klasik poz omuzlarınızı açar, omurganızı uzatır ve hamstringlerinizi esnetir. Başınız kalbinizin altında olduğu için hafif ters çevirme sakinleştirici bir etki yaratır.

Virabhadrasana II

Ayakları 120 santim açın. Sağ topuğunuzu, ayak parmaklarınız hafifçe içeri bakacak şekilde kaydırın. Sol ayağınızı 90 derece çevirin. Sağ ayağınızın kavisi ile sol topuğunuzu hizalayın. Diz eklemini korumak için dizinizi ikinci ayak parmağınızla aynı hizada tutarak sol dizinizi 90 derecelik bir açıyla bükün. Düz arka bacağınızı uzatın ve arka ayağınıza doğru inin.

Nefes alırken kolları omuz yüksekliğinde T noktasına getirin. Omuz bıçaklarınızı arkaya doğru çekin. Parmaklarınızı açın ve avuç içlerinizi aşağı bakacak şekilde tutun. Parmakların üzerinden bakın. Nefes verirken, gerginliğe daha derine dalın.

Kürek kemiklerinizi arkaya doğru çekin. Bunun için avuç içlerinizi yukarı bakacak şekilde çevirin. Bu hareketin aslında omuzlarınızı nasıl değiştirdiğine dikkat edin. Yerleştikten sonra avuç içlerinizi aşağı bakacak şekilde tekrar çevirin.

Adında “savaşçı” olan bir poz kulağa çok hoş gelmeyebilir, ancak bu ayakta duruş, zihninizi sakinleştirmeye ve sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Göründüğünden daha sert, aynı zamanda dayanıklılığı artırırken bacaklarınızı ve ayak bileklerinizi güçlendirir.

Yoga Matı Ne İşe Yarar?

Yoga matı, yoga hareketlerini daha düz, yumuşak ve rahat bir zeminde yapmanızı sağlayan bir örtüdür. Hareket kabiliyetinizi arttırdığı için yoga yaparken yoga matı kullanmanız önemlidir.

Cihangir Yoga

Cihangir Yoga, ülkemizdeki en iyi yogi ve yoginilerden ders alabileceğiniz bir kuruluştur. Cihangir Yoga’dan yoga eğitimi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu